Śląsk. Sanepid zapytał samorządy o miejsca na zbiorowe mogiły. "Element planu zarządzania kryzysowego"
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach przesłała zapytanie do samorządowców z powiatu bielskiego za pośrednictwem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bielsku-Białej. Jak informuje Polsat News, prośba o udzielenie informacji dotyczyła zarówno liczby miejsc zbiorowego pochówku na cmentarzach komunalnych, jak i wydajności krematoriów do spalania zwłok.
Wojewódzki sanepid prosił m.in. o wskazanie lokalizacji zbiorowej mogiły i oszacowanie jej pojemności.
Śląsk. Sanepid zwrócił się do samorządowców z pytaniem o miejsca na mogiły zbiorowe
W odpowiedzi władze Bielska-Białej wskazały, że na terenie tamtejszych cmentarzy komunalnych nie ma wyznaczonego miejsca do pochówku zbiorowego. "Jednocześnie pragnę dodać, że posiadamy na terenie cmentarza komunalnego w Kamienicy murowany grób urnowy dzieci nienarodzonych, które nie zostały odebrane ze szpitali w Bielsku-Białej przez rodziny oraz murowany grób urnowy osób pochowanych na koszt opieki społecznej. Oba te groby są mogiłami zbiorowymi" - odpowiedział przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
Grzegorz Hudzik, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, tłumaczył w rozmowie z Polsat News, że w ostatnim czasie z powodu COVID-19 zmarło wiele osób, których tożsamości nie udało się ustalić (część z nich to bezdomni oraz mieszkańcy noclegowni) i w tych przypadkach "zorganizowanie pochówku bywało problemem". "[...] stąd prośba o sprawdzenie zarówno możliwości technicznych przechowywania zwłok, realizowania usług pogrzebowych, jak i możliwości pochówku" - powiedział Hudzik. Zgodnie z przepisami, zmarłych, którzy cierpieli na chorobę zakaźną, należy pochować w ciągu 24 godzin od chwili śmierci.
Dyrektor śląskiego sanepidu zaznaczył też, że procedura, w ramach poproszono samorządy o udzielenie informacji, miała na celu "aktualizację informacji gromadzonych w ramach planu zarządzania kryzysowego". Hudzik wyjaśnił, że jest to typowo techniczny dokument, który nie powstał w reakcji na gwałtowny wzrost zakażeń, tylko po to, by "przygotować się na wypadek szczególnie trudnej sytuacji".
Na podstawie informacji, które wojewódzki sanepid uzyskał od powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, stwierdzono, że na terenie cmentarzy w woj. śląskim nie jest wymagana budowa dodatkowych mogił. Co więcej, wystarczająca jest również liczba miejsc do przechowywania zwłok w szpitalach.
W środę w woj. śląskim odnotowano 1868 nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 (w sumie było ich już ponad 41 tys.). Od początku epidemii w tym województwie zmarło 839 osób.
-
Jest reakcja Jarosława Kaczyńskiego na doniesienia o szczepieniu Girzyńskiego. Poseł został zawieszony
-
Girzyński wydał oświadczenie ws. szczepienia na UMK. "Postąpiłem od A do Z zgodnie z prawem"
-
USA. Aptekarz przyznał się do zniszczenia setek szczepionek. Wierzył w teorie spiskowe
-
Reduta Dobrego Imienia chce brytyjskim sędziom zakazać wjazdu do Schengen. Chodzi o sprawę zmarłego Polaka
-
Ministerstwo Zdrowia: 6 789 zakażeń koronawirusem i prawie 400 ofiar COVID-19
- Na wiosnę ruszy "plan odbudowy zdrowia Polaków". Ministerstwo przygotowuje bon dla pacjentów
- Słowacja. Wyjście z domu tylko z negatywnym wynikiem testu na COVID-19
- Szczepienia poza kolejnością na UMK w Toruniu? Minister zdrowia zapowiada dwie kontrole
- Girzyński informował o akcji szczepień na UMK już w grudniu. "Trzeba było dopełnić formalności"
- UMK komentuje szczepienie Girzyńskiego. "Jako uniwersytet nie mamy sobie nic do zarzucenia"