Dramatyczne dane o respiratorach. We wszystkich szpitalach na Mazowszu jest ich tylko 12

We wszystkich szpitalach covidowych na Mazowszu jest tylko 12 respiratorów - podaje RMF FM, powołując się na dane udostępnione przez służby wojewody mazowieckiego. W związku z poważną sytuacją na oddziałach intensywnej terapii jeszcze w środę mają zapaść decyzje dotyczące przekształcenia kolejnych oddziałów w covidowe i sprowadzenia do nich respiratorów.

Z mazowieckich szpitali covidowych dobiegają alarmujące dane dotyczące liczby dostępnych respiratorów. Z ustaleń RMF FM wynika, że we wszystkich placówkach na Mazowszu zajmujących się leczeniem pacjentów z COVID-19 w środę 28 października jest ich już tylko 12. Tymczasem w ostatnich dniach lawinowo wzrasta liczba chorych - w ciągu ostatnich dwóch dni w samym tylko województwie mazowieckim liczba nowych przypadków koronawirusa wynosiła powyżej 2 tysięcy.

Zobacz wideo Setki wolnych łóżek w mazowieckich szpitalach? „Tam leżą pacjenci z innymi chorobami”

Respiratory na Mazowszu. RMF: We wszystkich szpitalach w województwie jest ich już tylko 12

Z kolei w kraju w środę kolejny raz odnotowano najwięcej nowych przypadków od początku epidemii - aż 18 820. W ciągu jednej doby zmarło też 236 osób, z których 29 nie miało żadnych chorób wspomagających. 

Informację o brakach respiratorów na Mazowszu i o tym, że na wszystkie szpitale w województwie przypada ich tylko 12, potwierdziły służby wojewody. "System intensywnej terapii z respiratorami doszedł do krawędzi. Służby wojewody przekonują, że już wczoraj [we wtorek 27 października - red.] wojewoda wydał 3 decyzje o przekształceniu kolejnych oddziałów w covidowe" - podaje RMF FM, dodając, że jeszcze w środę ma zapaść decyzja o przekształceniu kolejnych oddziałów w covidowe. Oznaczałoby to też udostępnienie kolejnych respiratorów dla chorych.

Z ustaleń RMF FM wynika również, że w związku z trudną sytuacją szpital polowy budowany na Stadionie Narodową" ma zacząć przyjmować pacjentów od razu, gdy tylko osiągnie gotowość techniczną i uda się zorganizować kadrę medyczną do pracy w nim. Może ruszyć już w najbliższy weekend.

Respiratorów brakuje także w innych województwach. W województwie małopolskim we wtorek 27 października wolne były zaledwie 4 respiratory na 188. Także liczba wolnych łóżek szybko się kurczy, a kolejne stanowiska dla chorych na COVID-19 błyskawicznie się zapełniają. 

Czytaj więcej: W tych regionach Polski łóżka i respiratory są zajęte już niemal w całości [WYKRES DNIA]

Więcej o: