Belgia. Zakażeni lekarze proszeni są o przychodzenie do pracy. "Nie kontrolujemy tego, co się dzieje"

Lekarze z belgijskiego miasta Liege zostali poproszeni o kontynuowanie pracy, nawet jeśli testy potwierdziły u nich zakażenie koronawirusem. Niecodzienny apel władz spowodowany jest ogromnym wzrostem liczby zakażeń i pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji.

Jak podaje BBC, co czwarty pracownik medyczny w Liege w Belgii choruje na COVID-19. W związku z tym aż 10 szpitali w tym kraju musiało zwrócić się do lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy uzyskali pozytywne wyniki zakażenia koronawirusem, ale nie mają objawów, by kontynuowały pracę.

Zobacz wideo Setki wolnych łóżek w mazowieckich szpitalach? „Tam leżą pacjenci z innymi chorobami”

Belgia. Władze proszą zakażonych koronawirusem medyków, by przychodzili do pracy

Szef belgijskiego związku lekarzy tłumaczył, że dyrektorzy poprosili o to medyków, ponieważ nie mieli innego wyboru. Alternatywą było załamanie się systemu ochrony zdrowia w ciągu kilku dni. Doktor Philippe Devos dodał, że niestety w tej sytuacji istnieje ryzyko przeniesienia wirusa SARS-CoV-2 na pacjentów.

Minister zdrowia Frank Vandenbrouke mówił o "tsunami nowych zakażeń" i ostrzegał, że władze "nie są w stanie dłużej kontrolować tego, co się dzieje". Obecny wzrost liczby pacjentów, którzy wymagają intensywnej terapii, sprawi, że w ciągu 15 dni liczba takich pacjentów przekroczy dwa tysiące, czyli maksymalną pojemność OIOM-ów. - Wskaźnik hospitalizacji podwaja się co osiem dni. W ciągu czterech dni, do końca tygodnia, możemy przekroczyć prób 1000 pacjentów na OIOM-ach - dodał federalny rzecznik ds. walki z koronawirusem Yves Van Laethem.

Władze kraju martwi także to, że coraz więcej infekcji diagnozowanych jest u pacjentów w wieku od 20 do 30 lat, co może świadczyć o nieprzestrzeganiu obostrzeń. Od 19 do 25 października każdego dnia w Belgii diagnozowano średnio 468 chorych, co daje wzrost o 85 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażonych koronawirusem zostało już 333 718 Belgów. Ponad 10 899 z nich zmarło z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19.

Więcej o: