Czechy. Szybka reakcja Komisji Europejskiej. Kraj otrzymał 150 respiratorów od Holandii i Austrii

W związku z trudną sytuacją epidemiologiczną Czechy otrzymają pomoc w postaci 150 respiratorów. 105 z nich trafi do naszych południowych sąsiadów z Holandii, 15 z Austrii, zaś pozostałe 30 urządzeń zostało zabezpieczonych z unijnej rezerwy. Mają one pomagać w ratowaniu życia najbardziej dotkniętych chorobą pacjentów.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska przystała na prośbę Czech i wysłała pierwszą partię 30 respiratorów, które w ostatnich miesiącach zostały umieszczone w specjalnie utworzonej rezerwie. Dodatkowo Bruksela zwróciła się do państw członkowskich o deklarację w sprawie możliwości przekazania dodatkowego sprzętu.

Prof. Andrzej HorbanHorban o lockdownie: Jest takie ryzyko, ale trudno to sobie wyobrazić

Czechy. Kraj otrzymał niezbędny sprzęt do walki z koronawirusem

Jako pierwsze na prośbę odpowiedziały Austria i Holandia. Pierwszy z tych krajów, oprócz 15 respiratorów zaoferował również 30 wysokoprzepływowych urządzeń do tlenoterapii przez nos, mających na celu usprawnienie procesu leczenia pacjentów najbardziej dotkniętych chorobą COVID-19.

W opublikowanym przez KE komunikacie pojawiły się podziękowania od unijnego komisarza ds. zarządzania kryzysowego Janeza Lenarcica. Dziękuję Austrii i Holandii za ich wsparcie w ramach naszego unijnego mechanizmu ochrony ludności w czasie, gdy większość Europy ponownie zmaga się z drugą falą pandemii koronawirusa. Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego UE nadal ściśle współpracuje z organami zajmującymi się ochroną ludności wszystkich uczestniczących państw - oświadczył.

Czechy. Gwałtownie rosnąca liczba zakażeń. Zwiększono rezerwę łóżek

Sytuacja epidemiczna w Czechach jest najtrudniejsza na całym kontynencie. Zgodnie z informacjami Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), w kraju tym na 100 tysięcy osób przypada ponad 1300 przypadków COVID-19.

Adam NiedzielskiKoronawirus. Niedzielski: Jest kilka sygnałów, że wzrost staje się coraz wolniejszy

Od początku epidemii w Czechach wykryto łącznie ponad 268 tysięcy zakażeń, a także odnotowano 2365 zgonów. Hospitalizowanych w tym momencie jest ponad pięć tysięcy pacjentów, z czego 828 jest w ciężkim stanie. W ostatnią niedzielę rezerwa łóżek szpitalnych zwiększyła się o 500, gdy wojsko zakończyło budowę szpitala polowego.

Zobacz wideo Setki wolnych łóżek w mazowieckich szpitalach? „Tam leżą pacjenci z innymi chorobami”
Więcej o: