Sondaż: Ponad połowa Polaków popiera kary za brak maseczki. 36 proc. przeciwko mandatom

Niektóre osoby sprzeciwiają się zakładaniu maseczki w miejscach publicznych, chociaż obowiązek ten wydano dla całego kraju. Większość Polaków jest jednak zdania, że ci, którzy nie stosują się do nakazu, powinni być bezwzględnie karane mandatami.

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez Instytut Pollster opublikował "Super Express". Okazuje się, że większość mieszkańców Polski uważa, iż konieczność zasłaniania ust i nosa jest dobrym pomysłem, a za brak przestrzegania tego wymogu należy się bezwzględna kara.

Poznańskie szkoły są nadal zamknięte z powodu epidemii koronawirusaNieoficjalnie: Jeśli do piątku nie spadną zakażenia, czeka nas lockdown

Projekt ustawy PiS. Wyższy mandat za brak maseczki

"SE" przypomniał o projekcie ustawy zgłoszonym przez Prawo i Sprawiedliwość, w myśl którego brak zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych powinien skutkować surowszymi karami. "Będzie ponadto osobny przepis karny, który stwierdza, że brak maseczki staje się wykroczeniem" - podano.

Ponadto wskazano, że wysokość mandatu za brak osłony ust i nosa lub nieprawidłowo noszone maseczki może wynieść nawet 1 tys. zł. Co więcej, "mandaty będzie mogła wystawiać nie tylko policja, ale także straż miejska i Straż Ochrony Kolei".

Badanie Instytutu Pollster. Ponad połowa Polaków popiera kary

Według badania 56 proc. jest zdania, że "policja powinna bezwzględnie karać za brak maseczki". Z drugiej strony, 36 proc. ankietowanych wyraziło przeciwne zdanie, natomiast pozostałe 8 proc. badanych wskazało na odpowiedź "nie wiem".

Prof. Andrzej HorbanProf. Horban o szpitalach polowych: Budowane są na trzeci etap

Obecnie policja może wystawiać mandaty za brak maseczki w wysokości maksymalnie 500 złotych, ale także może skierować sprawę do sanepidu. Ten organ z kolei może nałożyć karę administracyjną za niestosowanie się do przepisów, czego konsekwencją może być kara od 5 tys. do nawet 30 tys. zł.

Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster miał miejsce w dniach 22 i 23 października. W badaniu wzięło udział 1 082 dorosłych Polaków.

Zobacz wideo Jak wygląda codzienna praca medyków?