Doktor Sutkowski: W styczniu będzie kolejny wzrost zakażeń. 2/3 z nich zależy od nas samych

Doktor Michał Sutkowski szacuje, że najbliższych 10-14 dni zadecyduje o sytuacji epidemiologicznej w kraju. Ekspert apelował raz jeszcze o przestrzeganie podstawowych zasad, czyli dezynfekcji rąk, zakładania maseczek i zachowywania dystansu.

Doktor Michał Sutkowski w rozmowie w TVN24 ocenił, że w najbliższych dniach dobowa liczba zakażeń może wzrosnąć do 15-20 tysięcy - ale nie musi. Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dodał, że zaczyna się etap, który zadecyduje o przebiegu epidemii koronawirusa w najbliższych trzech miesiącach: listopadzie, grudniu i styczniu.

Zobacz wideo Jak wygląda codzienna praca medyków?

Doktor Michał Sutkowski: 2/3 zakażeń zależy od nas

- Wchodzimy w decydujące 10-14 dni. Do 11 listopada sytuacja na najbliższe miesiące się wyjaśni - podkreślił specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych. Doktor Sutkowski zauważył, że aż 2/3 zakażeń zależy od nas samych, a dokładniej od przestrzegania obostrzeń. Pozostała część - 1/3, to zakażenia w szkołach, zakładach pracy i innych miejscach, w których nie da się uniknąć bliskiego kontaktu i nawet duże środki ostrożności mogą nie uchronić przed zakażeniem.

- Pewnie w styczniu będzie kolejny wzrost zakażeń związany z epicentrum grypy i COVID-u. Dzisiaj mamy paragrypę i COVID i sytuacja jest troszkę lepsza niż ta, którą można przypuszczać w styczniu - mówił dalej doktor Michał Sutkowski.

Włodzimierz GutProf. Włodzimierz Gut: Maseczki prawidłowo nosi tylko 40 proc. osób

Ekspert przypomniał też, że przestrzeganie podstawowych zasad jest jedyną skuteczną na ten moment formą walki z epidemią koronawirusa. - Dzisiaj nie remdesivir, nie szczepionka, nie osocze, ale proste zasady są najważniejsze. Dystans, dezynfekcja, maski - podkreślał.

W poniedziałek 26 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 241 zakażeniach koronawirusem. Dodatkowo z powodu COVID-19 zmarło kolejnych 45 dotychczasowych pacjentów. Od początku epidemii SARS-CoV-2 zdiagnozowano już u 263 929 osób.

Koronawirus w PolsceMZ: 10 241 zakażeń koronawirusem. Najwięcej na Mazowszu, Śląsku i w Małopolsce