Koronawirus w Rosji. Zwłoki na korytarzu, "chodzenie po głowach". Dramatyczna sytuacja w kostnicy

Nagranie umieszczone w internecie pokazuje tragiczną sytuację w kostnicy w Nowokuźniecku. Kostnica jest przepełniona zwłokami osób zmarłych na COVID-19. W placówce brakuje miejsca, dlatego worki z ciałami ułożono na podłodze w korytarzu.

Pracownik kostnicy w Nowokuźniecku w obwodzie kemerowskim opublikował w internecie nagranie, na którym widać przepełnioną ciałami kostnicę. Zwłoki w czarnych torbach leżą nie tylko w specjalnej chłodni, ale również na korytarzu i w przylegającym do niego pokoju.

Rosja. Dramatyczna sytuacja w kostnicy. W placówce nie ma miejsca na przetrzymywanie zwłok

Autor nagrania pokazuje prosektorium oraz prowadzący do niego korytarz. Oba pomieszczenia są wypełnione po brzegi workami ze zwłokami osób zmarłych na COVID-19. "Wszędzie zwłoki, wszędzie zwłoki" - powtarza autor nagrania. "Można się potknąć i przewrócić. Chodzimy po głowach osób zmarłych" - dodaje. Na nagraniu widać, że jedna ze zmarłych osób znajduje się na podłodze poza workiem.

Epidemia koronawirusa we FrancjiFrancja. Sytuacja jest krytyczna. "Nawet 100 tys. zakażonych dziennie"

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że sytuacja w kostnicy związana jest m.in. z brakiem patologów medycznych. "Wzrost liczby przypadków koronawirusa w ciągu ostatnich trzech tygodni oznacza wzrost liczby zgonów (…) Obecnie kostnica jest remontowana, instalowane są dodatkowe powierzchnie do przechowywania zwłok" - przekazał resort zdrowia.

Jak informuje "Nowaja Gazieta", po opublikowaniu nagrania w internecie, Siergiej Civilev, gubernator obwodu kemerowskiego, zdymisjonował szefa lokalnego wydziału resortu zdrowia. Powodem decyzji były "błędy w organizacji świadczeń opieki medycznej".

Pedro SanchezHiszpania. Rząd wprowadza stan zagrożenia do kwietnia 2021 roku

Rosja to państwo europejskie z największą ilością potwierdzonych przypadków zachorowań. W Rosji wykryto już 1 503 652 zakażeń SARS-CoV-2. Zmarło 25 875 osób. W ciągu ostatniego tygodnia zanotowano największy tygodniowy przyrost nowych przypadków. Od 18 do 24 października testy na koronawirusa dały pozytywny wynik w 112 828 przypadkach.

Zobacz wideo Andrzej Duda zakażony koronawirusem. "Czuję się dobrze. Nie odczuwam żadnych symptomów"