Prof. Horban o szpitalach polowych: Budowane są na trzeci etap epidemii. "Nie są jeszcze potrzebne"

Profesor Andrzej Horban, główny doradca ds. COVID-19 Prezesa Rady Ministrów powiedział, że budowane obecnie szpitale polowe przygotowywane są na trzecią falę epidemii. Według niego nie było żadnego powodu, aby podejmować decyzję o ich utworzeniu we wcześniejszych etapach.

Powoli dobiega końca budowa tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym. W pierwszym etapie ma się znaleźć ma się w nim 300 łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem, nad którymi opiekę powinno sprawować ponad 500 członków personelu medycznego - powiedział minister-członek Rady Ministrów, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Prof. Horban o budowie szpitali: - Są budowane na trzeci etap

Zdaniem prof. Horbana budowa takich obiektów ma na celu przygotowanie się na trzeci etap pandemii. - Szpitale polowe są budowane na trzeci etap epidemii. Dzisiaj mamy jej drugi etap, nie jest jeszcze potrzebne wykorzystanie szpitali polowych - mówił w wywiadzie dla "Do Rzeczy".

W dalszej części rozmowy ekspert wyjaśnił, jak zazwyczaj wygląda pierwsza fala. - Pierwszy etap epidemii mieliśmy na wiosnę. Opanowuje się go tak, jak to wówczas robiliśmy: chorzy przebywają w szpitalach zakaźnych lub w specjalnie utworzonych (w zwykłych szpitalach) oddziałach zakaźnych, internistycznych, chorób wewnętrznych - wyjaśnił.

"Nakłanialiśmy organy samorządowe". Prof. Horban o poprawie sytuacji

Prof. Horban przypomniał ponadto, że obecne procentowe statystyki wyraźnie wskazują na mniejszą dynamikę wzrostu pacjentów, którzy zmarli z powodu koronawirusa. - Obecnie wirus jest bardziej zakaźny, zakaża szybciej, a my staramy się nie wprowadzić drugiego lockdownu. Procentowo liczba zgonów jest mniejsza, jednak liczbowo większa - mówił.

Dodatkowo ekspert wyjawił, że już wcześniej czynione były działania, aby organizacja placówek medycznych była lepsza. - Opieka nad chorymi opiera się na istniejącej strukturze szpitali, głównie wojewódzkich, z których duża część ma oddziały zakaźne. Od kilku miesięcy nakłanialiśmy organy samorządowe, żeby dostosowały się do fali epidemii, która przyjdzie jesienią - dodał.

Zobacz wideo Andrzej Duda zakażony koronawirusem. "Czuję się dobrze. Nie odczuwam żadnych symptomów"
Więcej o: