Nieoficjalnie: Jeśli do piątku nie spadnie liczba zakażeń, to czeka nas lockdown

Od soboty cała Polska znajduje się w strefie czerwonej. Według nieoficjalnych ustaleń portalu dziennik.pl, jeśli do piątku nie spadnie liczba nowych zakażeń koronawirusem, to rząd rozważa wprowadzenie pełnego lockdownu.

Dziennikarze portalu dziennik.pl, powołując się na źródła w rządzie, poinformowali o przygotowaniach do pełnego lockdownu. Takie restrykcyjne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa mają być wprowadzone w Polsce jeśli do piątku nie wyhamuje przyrost nowych zakażeń.

Nieoficjalnie: Można się szykować na pełny lockdown

Do 30 października bowiem powinny być widoczne pierwsze skutki obostrzeń wprowadzonych w Polsce od połowy tego miesiąca. Dotyczy to poszerzenia czerwonych stref, wysłania starszych uczniów i studentów na naukę zdalną czy wprowadzenia obowiązku zasłaniania ust i nosa we wszystkich miejscach publicznych. Według informatorów portalu taka decyzja rządu może być wprowadzona już w tym tygodniu także z powodu zbliżających się obchodów Wszystkich Świętych.

- Mamy wzrost wykładniczy, spodziewamy się średnio ponad 20 tys. nowych przypadków dziennie w tym tygodniu. Jeśli to tempo się nie zmniejszy, pod koniec tygodnia premier może podjąć decyzję o kolejnych obostrzeniach. To może być wysłanie reszty szkół na naukę zdalną, zakaz przemieszczania się poza dojazdem do pracy - mówi jeden z rozmówców.

Także drugi informator z rządu potwierdza, że lockdown może być wprowadzony już w najbliższy piątek. - Można się szykować na pełny lockdown. To o tyle możliwe, że w przyszły weekend jest Wszystkich Świętych - to moment, kiedy większość odwiedza cmentarze oraz rodziny - dodaje kolejna osoba. 

Zobacz wideo Setki wolnych łóżek w mazowieckich szpitalach? „Tam leżą pacjenci z innymi chorobami”

Od soboty w Polsce obowiązują dodatkowe obostrzenia:

  • uczniowie klas od 4 do 8 szkoły podstawowej przechodzą na naukę w trybie zdalnym;
  • w godzinach 8 do 16 dzieci do 16. roku życia nie mogą same wychodzić z domu. W tych godzinach mogą się przemieszczać jedynie pod opieką dorosłych. Obostrzenie to nie obowiązuje w weekendy.
  • działalność lokali gastronomicznych zostaje ograniczona - puby, restauracje są zamknięte dla klientów. Lokale te mogą jedynie sprzedawać jedzenie na wynos. Decyzja ta została wstępnie podjęta na dwa tygodnie;
  • zakaz spotkań grup powyżej pięciu osób (wyjątki - osoby, które mieszkają razem czy spotkania w celach zawodowych);
  • program "ochrona seniorów" - seniorzy powyżej 70. roku życia powinni unikać wychodzenia z domów (wyłączenia: wykonywanie czynności zawodowych, zaspokajanie niezbędnych potrzeb życia codziennego, sprawowanie lub uczestniczenie w uroczystościach religijnych);
  • zamknięcie sanatoriów po zakończeniu obecnych turnusów.
Więcej o: