Koronawirus. Blisko 20 tys. zakażonych we Włoszech, źle w Portugalii, ale najgorzej jest w Wlk. Brytanii

We Włoszech na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby 151 osób. Potwierdzonych zostało ponad 19 600 nowych zakażeń koronawirusem, co jest kolejnym rekordem od początku epidemii w lutym. W Portugalii w ciągu ostatniej doby zanotowano najwyższą od początku epidemii liczbę nowych zakażeń koronawirusem: ponad 3,6 tys. - przekazał w sobotę rząd. Premier Antonio Costa nie wykluczył ogłoszenia w najbliższym czasie nowych obostrzeń. W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 23 012 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 174 kolejne zgony z powodu Covid-19
Zobacz wideo „Odnoszę wrażenie, że decydenci obudzili się w ostatnich dniach”

Włochy: 151 osób zmarło na Covid-19; ponad 19,6 tys. nowych zakażeń koronawirusem

Sytuacja pandemiczna z dnia na dzień szybko się pogarsza.

Bilans zmarłych od początku epidemii wzrósł do 37 210. Koronawirusa potwierdzono dotąd w kraju u ponad pół miliona osób, z których wyzdrowiały już 264 tysiące.

Obecnie są co najmniej 203 tysiące osób zakażonych - wynika z oficjalnych danych resortu zdrowia. To kolejny rekord epidemii. W jej szczycie na wiosnę największą liczbę ponad 108 tysięcy zanotowano 19 kwietnia.

Liczba hospitalizowanych chorych na Covid-19 wzrosła w ciągu doby o 738 do ponad 11,2 tys. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa łącznie 1128 pacjentów, o 79 więcej niż dzień wcześniej.

Po około 1700 zakażeń wykryto w Kampanii oraz stołecznym regionie Lacjum, w tym ok. 730 w Rzymie. W Wiecznym Mieście i w całym regionie "zaczyna panować stan najwyższego alarmu i silnej presji na placówki sieci szpitalnej" - przyznały władze.

W Wenecji Euganejskiej stwierdzono około 1730 następnych przypadków, a w Emilii-Romanii prawie 1200.

W domu opieki społecznej dla seniorów koło miasta Lukka w Toskanii zakażonych jest 23 z 24 pensjonariuszy, a także sześciu pracowników - podały lokalne media.

Władze medyczne w Apulli zaapelowały do emerytowanych lekarzy o powrót do praktyki i wsparcie przeciążonego personelu medycznego.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Portugaia: rekordowa liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2; rząd zapowiada dalsze restrykcje

W Portugalii w ciągu ostatniej doby zanotowano najwyższą od początku epidemii liczbę nowych zakażeń koronawirusem: ponad 3,6 tys. - przekazał w sobotę rząd. Premier Antonio Costa nie wykluczył ogłoszenia w najbliższym czasie nowych obostrzeń.

Z komunikatu portugalskiego rządu wynika, że od piątku liczba przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 zwiększyła się o 3669, do 116 109.

Podczas ostatniej doby potwierdzono 21 ofiar śmiertelnych Covid-19. Od początku epidemii wskutek Covid-19 w kraju zmarło 2297 osób.

W sobotę po południu Costa powiedział, że w Portugalii, podobnie jak w sąsiedniej Hiszpanii, nasiliła się znacząco dynamika zakażeń koronawirusem. Dodał, że oprócz obowiązującego od soboty w całym kraju nakazu noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych w najbliższym czasie mogą zostać wprowadzone kolejne obostrzenia.

W dalszym ciągu duże przyrosty zakażeń obserwuje się w Hiszpanii, gdzie do piątkowego wieczora liczba zakażeń przekroczyła poziom 1,04 mln, a zgonów 34,7 tys.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

W. Brytania: ponad 23 tys. nowych zakażeń koronawirusem i 174 zgony na Covid-19

Liczba stwierdzonych zakażeń jest wyższa o 2482 od tej z piątku i jest drugą najwyższą od początku epidemii, choć od rekordowego bilansu ze środy jest mniejsza o prawie 3700. Największą od początku epidemii dobową liczbę zakażeń wykryto w Walii - 1324, w Anglii drugi najwyższy wynik - 19 322, a w Szkocji trzeci - 1433. Jedynie w Irlandii Północnej bilans (923) nie jest blisko rekordowego.

W całym kraju łączna liczba infekcji SARS-CoV-2 wzrosła tym samym do 854 010, co jest 11. najwyższym bilansem na świecie i czwartym w Europie - po Rosji, Hiszpanii i Francji.

Liczba zgonów jest niższa o 50 od tej z bilansu piątkowego, gdy po raz drugi w drugiej fali epidemii dobowy bilans zgonów przekroczył 200.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: