Szef WHO: Znajdujemy się w krytycznym momencie. Najbliższe miesiące będą bardzo trudne

W piątek podczas konferencji prasowej szef Światowej Organizacji Zdrowia powiedział, że świat znajduje się obecnie w krytycznym momencie pandemii COVID-19. Jak dodał, "niektóre kraje znalazły się na niebezpiecznym torze".
Znajdujemy się w krytycznym momencie pandemii COVID-19, szczególnie na półkuli północnej. Najbliższe miesiące będą bardzo trudne, a niektóre kraje są na niebezpiecznym torze

- stwierdził, jak cytuje Reuters, Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dyrektor WHO zauważył, że wiele krajów notuje zbyt wysoki, wykładniczy, przyrost nowych zakażeń. - Prowadzi to do przyjmowania pacjentów do szpitali, których wydajność się wyczerpuje lub już została wyczerpana, a jest dopiero październik - podkreślił.

Wzywamy liderów do podjęcia natychmiastowych działań, aby zapobiec dalszym niepotrzebnym zgonom, załamaniu się podstawowego systemu opieki zdrowotnej i ponownym zamknięciu szkół. Jak powiedziałem w lutym i powtarzam to dzisiaj: to nie są ćwiczenia

- powiedział szef WHO.

Pandemia koronawirusa

Jak podaje Uniwersytet Johnsa Hopkinsa z Baltimore, który od początku pandemii zajmuje się monitorowaniem sytuacji związanej z koronawirusem, do tej pory zakażenie potwierdzono u 42 203 732 osób na całym świecie. Zmarło 1 143 495 chorych na COVID-19. Wyzdrowiało 28 552 420 osób. Krajem najbardziej dotkniętym przez koronawirusa są Stany Zjednoczone. Dotychczas wykryto tam 8 492 569 zakażeń.

Zobacz wideo Jak wygląda codzienna praca medyków?
Więcej o: