Cała Polska w czerwonej strefie. Jakie obostrzenia obowiązują? [LISTA]

W piątek wieczorem Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące nowych obostrzeń sanitarnych, związanych z pandemią koronawirusa. Od soboty cała Polska staje się strefą czerwoną.

Obostrzenia i zalecenia dotyczą seniorów, dla których koronawirus jest szczególnie niebezpieczny. Mateusz Morawiecki zaapelował, aby seniorzy powyżej 70 roku życia, którzy nie świadczą pracy, nie wychodzili z domu. - Nie pozostaną oni jednak bez wsparcia - zaznaczył premier. Poinformował, że uruchomiony zostaje program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Jego celem jest zaopiekowanie się osobami, które nie mają opieki ze strony rodziny. W ramach korpusu uruchomiona została bezpłatna infolinia dla seniorów. Dzwoniąc pod numer telefonu 22 505 1111, osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu. Chodzi między innymi o zakupy spożywcze czy dostarczenie artykułów higienicznych. Rząd, jednostki samorząd terytorialnego, ośrodki pomocy społecznej, wolontariusze, harcerze, wojska obrony terytorialnej w ramach solidarności międzypokoleniowej będą dostarczać seniorom niezbędne produkty do domu. Uruchomiona zostaje też strona internetowa www.wspierajseniora.pl dla osób, które chcą włączyć się w pomoc starszym.

Zawieszona zostaje też działalność sanatoriów, z możliwością dokończenia obecnych turnusów, rozpoczętych przed 26 października.

Nauka zdalna w szkołach

Obowiązują także zmiany w funkcjonowaniu szkół. Uczniowie klas od 4 do 8 szkół podstawowych, placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę zdalną. Premier podkreślił, że przejście na zdalną naukę jest konieczne. - Po to, żeby zmniejszyć kontakty społeczne, by zmniejszyć natężenie ruchu w komunikacji społecznej - wyjaśnił podczas konferencji prasowej szef rządu.

W tradycyjny sposób będą się uczyli jedynie uczniowie klas od 1 do 3 szkoły podstawowej. Bez zmian będą funkcjonowały przedszkola. Dodatkowo młodzież do 16 roku życia nie będzie mogła się poruszać bez opieki dorosłych między godziną 8 a 16 z wyjątkiem dzieci idących do szkół.

Pełna lista obostrzeń:

 • szkoła podstawowa: klasy od 4 do 8 w trybie zdalnym;
 • od 8 do 16 dzieci do 16. roku życia nie mogą same wychodzić z domu. W tych godzinach mogą się przemieszczać jedynie pod opieką dorosłych. Obostrzenie to nie obowiązuje w weekendy;
 • ograniczenie działalności lokali gastronomicznych - puby, restauracje zostają zamknięte dla klientów. Mogą jedynie sprzedawać jedzenie na wynos (wstępnie na dwa tygodnie z możliwością przedłużenia);
 • zakaz spotkań grup powyżej pięciu osób (wyjątki - osoby, które mieszkają razem czy spotkania w celach zawodowych);
 • program "ochrona seniorów" - seniorzy powyżej 70. roku życia proszeni są o pozostawanie w domach (wyłączenia: wykonywanie czynności zawodowych, zaspokajanie niezbędnych potrzeb życia codziennego, sprawowanie lub uczestniczenie w uroczystościach religijnych);
 • zamknięcie sanatoriów po zakończeniu obecnych turnusów.

Dodatkowo obowiązują dotychczasowe obostrzenia, które już wcześniej wprowadzone zostały w strefie czerwonej:

 • szkoły wyższe i ponadpodstawowe w trybie zdalnym;
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
 • wydarzenia kulturalne z udziałem 25 proc. widzów;
 • zawieszona działalność basenów, siłowni i aquaparków;
 • w sklepach obowiązuje limit pięciu osób na jedną kasę w placówkach do 100 metrów kwadratowych;
 • w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych;
 • w transporcie publicznym może być zajętych 50 proc. miejsc siedzących i 30 proc. wszystkich miejsc.
Zobacz wideo Setki wolnych łóżek w mazowieckich szpitalach? „Tam leżą pacjenci z innymi chorobami”