Rząd apeluje do seniorów: "Zostańcie w domu". Obostrzenia nie obejmują m.in. wyjść do kościoła

- Wprowadzamy program "Ochrona seniorów". Prosimy seniorów powyżej 70. roku życia, którzy nie świadczą pracy, o nieprzemieszczanie się, w miarę możliwości o niewychodzenie z domu - mówił Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Ale od rządowych restrykcji są wyjątki - dotyczą m.in. uczestnictwa w obrzędach kultu religijnego oraz "zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego".

W piątek Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej o nowych obostrzeniach, które zaczną obowiązywać w Polsce od soboty (wtedy też cały kraj stanie się tzw. czerwoną strefą). Zamknięte zostaną m.in. puby i restauracje, które będą mogły serwować jedynie posiłki na wynos. Wprowadzono też zdalne nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych, a w godzinach 8-16 osoby do 16. roku życia mogą się przemieszczać jedynie w towarzystwie osób dorosłych. Obostrzenia dotyczą także seniorów -  zgodnie z zaleceniami rządu osoby, które skończyły 70 lat, proszone są o pozostawanie w domach i ograniczenie do minimum swojej aktywności. 

Zobacz wideo Morawiecki ogłasza program "ochrona seniorów" - seniorzy powyżej 70. roku życia proszeni są o pozostawanie w domach

Rząd apeluje do seniorów, by zostali w domach. Jest kilka wyjątków

Poinformowano też o powołaniu tzw. Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów i uruchomiono specjalną infolinię.

Czytaj więcej: Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Ruszyła infolinia, poszukiwani są wolontariusze

Od zalecenia rządu dotyczącego ograniczenia przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia jest jednak kilka wyjątków. Jak poinformowała Kancelaria Premiera, jeden z nich dotyczy "sprawowania lub uczestnicwa w sprawowanych obrzędach kultu religijnego". W kościołach nie wprowadzono też obostrzeń dotyczących łącznej liczby wiernych, którzy mogą przebywać na mszy świętej - wskazano jednak, że "w uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2 przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 metra". 

"Czyli kościoły nadal otwarte i tam nie wprowadza się nowych ograniczeń? Seniorzy mają zostać w domach, ograniczyć wyjście nawet po zakupy, ale mogą iść na msze i spędzać tam czas w tłumieMyśląca buźka Tak, bardzo logiczne premierze Morawiecki" - skomentowała na Twitterze ekonomistka Alicja Defratyka. "W imię odpowiedzialnosci za ludzkie życie episkopat powinien zamknąć kościoły" - dodał były wicepremier Leszek Balcerowicz.

Ograniczenie dotyczące przemieszczania się nie obowiązuje też osób po 70. roku życia, które:

  • wychodzą z domu w celu wykonywania czynności zawodowych
  • bądź w celu "zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego"

Oprócz wprowadzonych ograniczeń zawieszono też działalność sanatoriów, z możliwością dokończenia obecnych turnusów rozpoczętych przed 26 października.

Bezpłatna infolinia przeznaczona dla seniorów  to 22 505 11 11. Jak wskazuje rząd, mogą oni poprosić m.in. o pomoc w zrobieniu zakupów i dostarczeniu ich do domu - wówczas senior pokrywa jedynie koszt zakupów.

Więcej o: