Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Ruszyła infolinia, poszukiwani są wolontariusze

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w piątek start programu "ochrony seniorów". Zgodnie z zaleceniami rządu osoby, które skończyły 70 lat, proszone są o pozostawanie w domach i ograniczenie do minimum aktywności. Aby pomóc seniorom w tym trudnym czasie, powołany został Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.

- Pandemia koronawirusa powoduje to, że diametralnie zmienia się życie w każdym obszarze. Najbardziej  zagrożeni konsekwencjami COVID-19 są seniorzy, dlatego potrzebna jest solidarność międzypokoleniowa - powiedziała na konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Polityk zapowiedziała również powołanie Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów, które jest rozwiązaniem organizacyjno-finansowym. 

Rusza Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. "Kochani seniorzy, zostańcie w domu"

Marlena Maląg poinformowała, że działa już infolinia dla seniorów, którzy będą potrzebowali dodatkowego wsparcia w związku z obostrzeniami. Osoby starsze, a zwłaszcza ci, którzy mają ukończonych 70 lat, mogą dzwonić na numer: 22 505 11 11. Konsultant infolinii zbierze informacje od dzwoniących - będą to konkretne dane, które trafią następnie do poszczególnych ośrodków społecznych. Następnie pracownicy ośrodków skontaktują się z danym seniorem, by uzgodnić szczegóły dostarczenia niezbędnych środków do domów

Zobacz wideo Setki wolnych łóżek w mazowieckich szpitalach? „Tam leżą pacjenci z innymi chorobami”

W Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów zaangażowane mają być jednostki samorządu terytorialnego, wolontariusze, harcerze i Wojska Obrony Terytorialnej. Marlena Maląg zapewniła, że pracownicy już teraz szkoleni są z pomocy, która będzie udzielana seniorom. Dodatkowo uruchomiona została strona wspierajseniora.pl, gdzie można zgłosić się na wolontariusza. 

- Na wsparcie dla seniorów zabezpieczono 100 mln złotych. Jeśli będzie potrzeba, to te środki będą zwiększone (...) My nie zostawimy państwa bez wsparcia. Kochani seniorzy, zostańcie w domu - apelowała na koniec minister. 

Więcej o: