Prof. Horban: Serdecznie pozdrawiam ruchy antyszczepionkowe. Tak właśnie wygląda świat bez szczepionek

- Bardzo prosimy wszystkich, by we własnym, jak i wspólnym interesie, stosowali się do tych prostych zasad przez przynajmniej kilka tygodni. Sukces zależy od nas wszystkich - zaapelował prof. Andrzej Horban, Konsultant Krajowy w dziedzinie Chorób Zakaźnych. W trakcie konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów lekarz zwrócił się także do środowiska antyszczepionkowców. - Tak właśnie wygląda świat bez szczepionki - stwierdził.

W trakcie piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia, które mają zapobiec dalszemu rozwojowi epidemii koronawirusa. Od soboty cały kraj zostanie objęty czerwoną strefą. Restrykcje obejmą m.in. obszar edukacji, usług gastronomicznych czy kwestii gromadzenia się. Zaapelowano również do osób powyżej 70. roku życia, by w miarę możliwości pozostać w domach. 

>>>Pełna lista nowych obostrzeń wprowadzonych przez rząd

Prof. Horban: Tak właśnie wygląda świat bez szczepionki. Pozdrawiam ruchy antyszczepionkowe

Poza szefem rządu, minister zdrowia Adamem Niedzielskim i ministrą rodziny Marleną Maląg, w konferencji uczestniczył też prof. Andrzej Horban, Konsultant Krajowy w dziedzinie Chorób Zakaźnych oraz przewodniczący zespołu ekspertów przy premierze ds. walki z COVID-19. 

- Jeżeli jest jakaś choroba, to najlepiej mieć na nią lekarstwo. Takiego jednak nie mamy. Nie mamy też środka ochronnego w postaci szczepionek. Serdecznie pozdrawiam ruchy antyszczepionkowe - jeżeli chcą państwo zobaczyć, jak wygląda świat bez szczepionek, to proszę obserwować. Wygląda dokładnie tak - mówił Horban. 

Zobacz wideo Prof. Horban: Pozdrawiam ruchy antyszczepionkowe. Tak właśnie wygląda świat bez szczepionek

- Szczepionka będzie, albo i nie będzie, może zdążymy ją zrobić. W związku z tym pozostały nam tzw. niefarmakologiczne interwencje. Nie zgodzę się do końca z przedmówcami, bo cały czas używa się terminu "restrykcje". To nie są restrykcje, tylko środki zapobiegawcze, ochronne, ratujące ludzkie życie. Bardzo prosimy wszystkich, by we własnym, jak i wspólnym interesie, stosowali się do tych prostych zasad przez przynajmniej kilka tygodni. Sukces zależy od nas wszystkich - zaapelował. 

"Z dużymi problemami jesteśmy w stanie podwoić liczbę łóżek"

Konsultant Krajowy w dziedzinie Chorób Zakaźnych stwierdził też, że jedyne co można teraz zrobić, to zapobiec dalszej transmisji wirusa, choć nie da się tego wykonać w pełni, ponieważ patogen ewoluuje. 

- Mamy obecnie do czynienia z odmianą, która łatwiej zaraża, stąd szybszy wzrost zakażeń. Na pocieszenie, nie jest on tak zjadliwy, jak podczas pierwszej fali i charakteryzuje się mniejszą śmiertelnością. Ale teraz mamy do czynienia z zupełnie innymi liczbami zakażonych, a więc i odsetek zgonów musiał wzrosnąć - tłumaczył Horban. 

Doradca premiera mówił też powiększeniu zasobu łóżek "covidowych", którym obecnie dysponują polskie szpitale. - Bez dużych problemów jesteśmy w stanie przygotować kilkanaście tysięcy łóżek - w tym momencie dysponujemy ok. 18 tys. miejsc. Z dużymi problemami, bo trzeba byłoby ograniczyć funkcjonowanie innych specjalności medycznych, jesteśmy w stanie zdublować ten zasób. A dalej zostaje nam tylko Stadion Narodowy i szpitale tymczasowe.