Obostrzenia. Dzieci i młodzież w godzinach 8-16 tylko pod opieką dorosłego

Ziścił się zapowiadany od kilku dni scenariusz. W związku z coraz wyższymi liczbami zakażeń koronawirusem w ciągu każdego kolejnego dnia, rząd wprowadził ostrzejsze obostrzenia, które zaczną obowiązywać w całej Polsce. Jedno z nich zakłada możliwość opuszczania domu przez dzieci i młodzież do 16. roku życia pod opieką osoby dorosłej.

W czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że planowane są dwie strategie wprowadzania restrykcji. Pierwsza z nich, długoterminowa zakłada lżejsze obostrzenia, zaś druga przyjmuje bardziej surowe restrykcje, które będą trwały znacznie krócej. Sam przyznał, że jest zwolennikiem drugiej z tych strategii.

Koronawirus w Polsce. Zapowiadano ostrzejsze obostrzenia. Szkoły jako "rozsadniki" epidemii

WP już w czwartek nieoficjalnie informowało, że ograniczenia mogą dotknąć dzieci i młodzież do 16. roku życia. Wstępnie wskazywano, że będą mogły opuszczać dom wyłącznie w godzinach 9-15, ale tylko pod opieką osoby dorosłej.

Wczoraj zapowiadano również, że ogłoszenie takiej decyzji niemal na pewno wiązałoby się z odgórnym skróceniem zajęć lekcyjnych w szkołach podstawowych lub nawet zamknięciem szkół. Sam minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że "szkoły są rozsadnikiem epidemii".

Koronawirus w Polsce. Podano listę obostrzeń. Dzieci i młodzież tylko pod opieką dorosłych

Podczas dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki mówił o istocie wprowadzania obostrzeń. - Musimy zahamować przyrosty zakażeń i obostrzenia, które wprowadzimy będą miały skutek za 10-14 dni i mam nadzieję, że wtedy będziemy mieli lepsze informacje. Najważniejsze jest ludzkie życie i stabilność systemu zdrowia - powiedział.

W dalszej części swojego przemówienia premier zapowiedział, jakie mogą być następne kroki. - O ile nie nastąpi wypłaszczenie i zahamowanie tempa przyrostu zakażeń, możliwe, że będziemy musieli wprowadzać kolejne drastyczne kroki takie jak zamykanie granic, ograniczanie przemieszczania czy głębszy lockdown - zapowiedział.

W trakcie ogłaszania listy obostrzeń premier rozpoczął od poinformowania, że od soboty 24 października cała Polska zostaje objęta czerwoną strefą. Oznacza to, że na terenie całego kraju obowiązywać będą wszystkie obostrzenia, które funkcjonowały do tej pory jedynie w wybranych regionach.

Jeśli chodzi o młodzież, kluczowe są dwa nowe obostrzenia. Po pierwsze, nauka w klasach 4-8 przechodzi w tryb zdalny. Kwestia zakazu przemieszczania się dzieci i młodzieży do 16. roku życia bez opieki osoby dorosłej została potwierdzona, jednak dotyczy to godzin 8-16, a nie tak jak zapowiadano wcześniej 9-15.

Zobacz wideo Setki wolnych łóżek w mazowieckich szpitalach? „Tam leżą pacjenci z innymi chorobami”
Więcej o: