Koronawirus. Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób

Podczas piątkowej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu nowych obostrzeń sanitarnych związanych z koronawirusem. Od 24 października cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie, zostanie również wprowadzony zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnym najwyższym wzroście nowych przypadków zakażeń koronawirusem. SARS-CoV-2 wykryto u kolejnych 13 632 osób. O wprowadzeniu nowych ograniczeń poinformowano na konferencji prasowej z udziałem m.in. premiera Morawieckiego i ministra zdrowia, Andrzeja Niedzielskiego.

Koronawirus w Polsce. Od soboty zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób. Wyjątkiem zamieszkujący razem oraz współpracownicy

"Dzisiaj zbliżamy się do 15 tys. zakażeń dziennie. Druga fala koronawirusa uderzyła w całą Europę z równą siłą. Liczba zajętych łóżek przekroczyła 10 tys., a dostępnych jest 18 tys. Cały czas ten bufor jest, ale nas bardzo niepokoi to tempo przyrostu" - powiedział podczas konferencji prasowej premier Morawiecki.

Od soboty 24 października zostanie wprowadzone ograniczenie imprez, spotkań i zebrań oraz zgromadzeń publicznych do 5 osób. Wyjątkiem będą osoby, które razem zamieszkują w jednym gospodarstwie domowym albo ze sobą pracują.

Premier Morawiecki podkreślił, że w ostatnich dniach dochodziło do licznych zgromadzeń, które - zdaniem epidemiologów - mogły być ogniskami zakażeń. Ograniczenie zgromadzeń publicznych to również zmniejszenie szansy na transmisję wirusa - dodał premier.

"O ile nie nastąpi wypłaszczenie i zahamowanie tempa przyrostu zakażeń, możliwe, że będziemy musieli wprowadzać kolejne drastyczne kroki takie jak zamykanie granic, ograniczanie przemieszczania czy głębszy lockdown" - dodał Morawiecki.

Zobacz wideo Jak wygląda codzienna praca medyków?
Więcej o: