Obostrzenia dla seniorów i dzieci. Nieoficjalnie: Rząd zakaże wyjścia z domów i powoła "korpusy solidarności"

Rząd planuje wprowadzić drastyczne ograniczenia dla seniorów oraz dzieci - wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarła Wirtualna Polska. Seniorzy będą mieli całkowity zakaz opuszczania domów, a dzieci do 16. roku życia będą mogły je opuszczać w wyznaczonych godzinach tylko w towarzystwie osoby dorosłej.

Lawinowy przyrost zakażeń spowodował, że gabinet Mateusza Morawieckiego planuje wprowadzić nowe obostrzenia. Minionej doby (22 października) potwierdzono 12 107 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. To największy przyrost chorujących od momentu rozpoczęcia epidemii w Polsce. Wśród nowych ograniczeń, które zostaną ogłoszone na konferencji prasowej, mają znaleźć się nie tylko restrykcje w opuszczania domów przez seniorów i dzieci, ale również zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób.

Nowe obostrzenia mają objąć seniorów i dzieci. Rząd zakaże wyjścia z domów?

Nowe ograniczenia dotkną przede wszystkim seniorów i dzieci - podaje nieoficjalnie Wirtualna Polska. Seniorów ma obowiązywać całkowity zakaz opuszczania domów, poza wyjściem na zakupy i do lekarza.

"Proszę was, oto nasi dziadkowie i babcie, nasi rodzice - mamy i ojcowie: ci, którzy nie pracują, którzy mogą pozostać w domu - jeśli możecie, pozostańcie w domu" - apelował Mateusz Morawiecki do seniorów podczas wystąpienia w Sejmie.

Rząd chce również powołać organizację zrzeszającą wolontariuszy. "Korpusu solidarności z seniorami" miałby zajmować się udzielaniem pomocy najstarszym przy wykonywaniu podstawowych czynności, takich jak zakupy.

Obostrzenia dotyczące dzieci mają objąć osoby do 16. roku życia. Zakaz opuszczania domów ma wyglądać inaczej, niż w przypadku seniorów. Dzieci nie będą mogły opuszczać swojego miejsce zamieszkania od godziny 9 do 15. Zakaz nie dotyczy wyjść w towarzystwie osób dorosłych. Wśród zmian planowych przez rząd jest również zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób. Surowe obostrzenia mają obowiązywać przez dwa tygodnie.

Zobacz wideo Jak wygląda codzienna praca medyków?
Więcej o: