Koronawirus. Polscy lekarze krytykują stanowisko WHO ws. remdesiviru

Czy lek remdesivir jest skuteczny w leczeniu COVID-19? Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że jej badania tego nie potwierdzają. Krytyczni wobec tego stanowiska są polscy lekarze.

Kilka dni temu media obiegła informacja o wyniku analiz dotyczących skuteczności leku remdesivir, które były prowadzone pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia. Badania te nie potwierdziły, aby wspomniany farmaceutyk skracał hospitalizację lub zmniejszał ryzyko zgonu z powodu COVID-19. Stanowisko WHO wprawiło środowisko medyczne w konsternację, bo badania z USA wskazywały, że jest on skuteczny w walce z koronawirusem - informuje portal Rynek Aptek

Koronawirus. Lekarze apeluję do ozdrowieńców, by oddawali osocze (zdjęcie ilustracyjne)Koronawirus. Lekarze apelują do ozdrowieńców, by oddawali osocze

Prof. Flisiak: Remdesivir przynosi efekt u pacjentów w fazie średniociężkiej

Remdesivir to lek przeciwwirusowy, który stworzono z myślą o leczeniu gorączki krwotocznej wywołanej przez wirusa ebola. Gdy wybuchła epidemia koronawirusa, zaczęto testować jego przydatność w leczeniu choroby COVID-19. Lek ten otrzymał m.in. prezydent USA Donald Trump, jest także stosowany przez polskich lekarzy. Uważają oni, że WHO się myli.

- Po raz kolejny WHO publikuje badania przeprowadzone na ogólnej populacji bez analizy podgrup. Oczywiście, że w całej populacji remdesivir nie poprawia wyników. Mówią o tym i nasze polskie badania SARSTer i badania rejestracyjne leku w Europie. Remdesivir przynosi efekt u pacjentów w czasie tlenoterapii i fazie średniociężkiej. Tylko wtedy kiedy mamy do czynienia z obecnością wirusa we krwi. Mamy bowiem do czynienia z lekiem antywirusowym. W czasie stanu bardzo ciężkiego - w czasie burzy cytokinowej - nie mamy we krwi wirusa i nie ma mowy, aby lek zadziałał. Lek poprawia szybkość wychodzenia z choroby tylko w fazie łagodnej i średniociężkiej - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" szef Polskiego Towarzystwa Epidemiologów I Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak.

Krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban powiedział z kolei, że "w Polsce będziemy trzymali się dalej wytycznych opublikowanych ostatnio przez Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych", co oznacza, że lek remdesivir nadal będzie stosowany. 

Dr Paweł GrzesiowskiDoktor Paweł Grzesiowski nie pracuje w CMKP. Były pracodawca podaje powód

"Rz" tłumaczy, że publikacja dotycząca nieskuteczności leku remdesivir została oparta na wstępnych rezultatach badania "Solidarity" prowadzonego przez WHO, które ma charakter otwarty i wieloośrodkowy. Zaowocowało to znaczącym zróżnicowaniem w procesie prowadzenia badań. Z tego powodu nie wiadomo, czy z analizy "Solidarity" można wysnuć konstruktywne wnioski na temat skuteczności remdesiviru. 

Zobacz wideo Jak wygląda codzienna praca medyków?
Więcej o: