Koronawirus a grypa. Jakie objawy mają obie choroby? Jak je odróżnić?

Druga fala pandemii koronawirusa zbiegła się w czasie z początkiem sezonu grypowego. Podobieństwo pomiędzy obiema chorobami może powodować błędną diagnozę. Czym różnią się od siebie obie choroby? Na co należy zwrócić uwagę?

Nadejście października oznacza początek sezonu grypowego, który trwa zwykle do lutego-marca następnego roku. Zarówno grypa, jak i COVID-19 dzielą ze sobą niektóre objawy. Wystarczy chwila nieuwagi, aby pomylić obie choroby. O czym należy pamiętać? Jak rozróżnić u siebie objawy grypy oraz zakażenia koronawirusem? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) przygotowały poradniki, które pozwolą rozróżnić obie choroby.

Koronawirus a grypa. Jakie są podobieństwa pomiędzy chorobami?

COVID-19 i grypa to choroby zakaźne uderzające w układ oddechowy. Powodowane są jednak przez zakażeniem innymi wirusami. COVID-19 jest wywoływany przez zakażenie nowym koronawirusem SARS-CoV-2, a grypa jednym z wirusów grypy.

Pandemia koronawirusa. Oddział intensywnej terapii w madryckim szpitalu Ochoa, 9 października 2020Ministerstwo Zdrowia: 12 107 zakażeń koronawirusem. Najwięcej w mazowieckim

Oba wirusy przenoszą się drogą kropelkową. Jednak w przypadku SARS-CoV-2 o wiele łatwiej dochodzi do transmisji wirusa. Zakażenie koronawirusem może doprowadzić do znacznie poważniejszych powikłań zdrowotnych, w szczególności dla osób z chorobami współistniejącymi.

COVID-19 i grypa różnią się od siebie tzw. okresem wylęgania. Objawy grypy zwykle pojawiają się w ciągu od 1 do 4 dni od kontaktu z osobą zakażoną. Objawy COVID-19 zwykle pojawią się po 5 dniach od kontaktu z osobą zakażoną. W niektórych przypadkach, symptomy choroby dają o sobie znać wcześniej lub później. Eksperci z CDC podkreślają więc, że nie można traktować okresu wylęgania jako kluczowego czynnika w odróżnieniu obu chorób.

Wiceminister zdrowia Waldemar KraskaWiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział "wzmocnienie obostrzeń"

Objawy koronawirusa i grypy. Jak je odróżnić?

Obie choroby mogą powodować te same objawy. Istnieje jednak kluczowa różnica, która może pozwolić na ich odróżnienie. Zarówno COVID-19, jak i grypa powodują:

  • gorączkę/dreszcze
  • kaszel
  • trudności w oddychaniu
  • ból gardła
  • zmęczenie
  • katar/zatkany nos
  • bóle mięśni
  • bóle głowy
  • w niektórych przypadkach również wymioty i biegunkę (częściej u dzieci niż dorosłych)

Obie choroby mogą powodować pojawienie się powyższych symptomów z różną dolegliwością. W przeciwieństwie do grypy, COVID-19 może powodować również utratę węchu i smaku. Stwierdzenie nagłej utraty powonienia może być dla lekarza kluczową oznaką, że pacjent jest zakażony koronawirusem, a nie grypą.

Jak rozróżnić chorobę COVID-19 od przeziębienia i grypy?Jak rozróżnić chorobę COVID-19 od przeziębienia i grypy? Fot. Gazeta.pl

Eksperci zwracają uwagę, że w przypadku COVID-19 trudności w oddychaniu występują znacznie częściej. Z kolei dla grypy bardziej charakterystyczne są takie objawy jak ogólne zmęczenie oraz bóle głowy i mięśni.

Zobacz wideo Prof. Matyja o szpitalu na Narodowym: Krok w dobrym kierunku
Więcej o: