Koronawirus w Europie. Największa liczba przypadków w Niemczech, Czechach i na Ukrainie

Druga fala pandemii koronawirusa przechodzi przez Europę. W Niemczech, Czechach, w Polsce i na Ukrainie odnotowano największą liczbę nowych zachorowań od rozpoczęcia pandemii. W Europie odnotowano już 8 367 423 zakażeń SARS-CoV-2.

Druga, jesienna fala pandemii wyjątkowo mocno uderzyła w państwa europejskie. Lawinowo rośnie liczba nowych przypadków, a w niektórych krajach ochrona zdrowia znajduje się na granicy wytrzymałości. Minionej doby (21 października) rekordową liczbę przypadków wykryto w kilku krajach. Ministerstwo Zdrowia podało, że w Polsce odnotowano 12 107 zakażeń oraz 167 zgonów.

Ukraina z 7 tys. nowych zakażeń. Najwięcej w Kijowie

Ukraiński minister ochrony zdrowia, Maksym Stepanow, poinformował o wykryciu 7 053 nowych zakażeń SARS-CoV-2. W stosunku do poprzedniego dnia, liczba zakażonych wzrosła o 300 osób. Z powodu COVID-19 śmierć poniosło 116 zakażonych. Minionej doby hospitalizowano kolejne 923 osoby. 

Najwięcej zakażeń wykryto w stolicy Ukrainy, Kijowie. Testy na SARS-CoV-2 dały tam pozytywny wynik w ponad 600 przypadkach. Wiele zakażeń jest również w obwodzie charkowskim i odeskim. Zakażenie koronawirusem stwierdzono na Ukrainie już u 322 tys. osób. 

Niemcy zanotowały swoją największą liczbę zakażeń. Liczba zgonów dochodzi do 10 tys. 

O niepokojącej sytuacji można mówić również w przypadku Niemiec. Wykryto 11 287 zakażeń, zmarło kolejnych 30 osób - przekazał Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI). U naszych zachodnich sąsiadów największe ogniska zakażeń znajdują się w Berlinie, Hamburgu i Bremie. 

W ciągu ostatnich tygodni, liczba zakażeń w Niemczech była niższa niż w innych państwach europejskich. Jednak w ostatnich dniach, wraz z nadejściem jesiennych chłodów, liczba nowych przypadków zaczęła nagle wzrastać. W Niemczech potwierdzono już 397 922 zakażeń SARS-CoV-2. Zmarło 9911 osób.

Czechy wprowadzają nowe obostrzenia

W Czechach potwierdzono 14 968 nowych zakażeń. Największa liczba nowych przypadków od rozpoczęcia pandemii zbiegła się w czasie z wprowadzeniem w życie nowych obostrzeń sanitarnych.

Od czwartku 22 października zakupy można zrobić tylko w supermarketach. W galeriach handlowych otwarte są tylko sklepy spożywcze, apteki oraz drogerie. Wprowadzono również zakaz przemieszczania się. Zakaz nie obejmuje niezbędnych podróży do pracy, rodziny, na zakupy oraz do lekarza.

Zobacz wideo Słowacy planują badania na ogromną skalę. „Pytanie, co chcą uzyskać”
Więcej o: