Koronawirus w Polsce. Kolejna granica przekroczona: 100 tys. nowych przypadków w 17 dni - poprzednio w 215

Z każdym tygodniem pogarsza się sytuacja epidemiczna w Polsce. Liczba zakażeń przekroczyła granicę 200 tys. przypadków od początku epidemii. Wynik ten ma miejsce zaledwie 17 dni po tym, jak poinformowano o ponad 100 tys. zakażonych.

W środę 21 października poinformowano o 10 040 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem. To największa dzienna liczba zakażeń od momentu wybuchu pandemii. Łączna liczba osób, u których stwierdzono SARS-CoV-2 wzrosła do 202 579. Lawinowy przyrost nowych zakażeń spowodował, że rząd decyduje się na wprowadzenie nowych restrykcji.

Koronawirus. 200 tys. zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce. Do przekroczenia granicy potrzebowaliśmy 232 dni

Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce odnotowano 4 marca. Wraz z nadejściem września i października, liczba zakażonych zaczęła radykalnie wzrastać do poziomu kilku tysięcy dziennie. 

RP.pl informuje, że pierwsze 100 tys. zakażonych przybyło w Polsce w ciągu 215 dni (4 października). Wzrost ze 100 do 200 tys. osiągnięty został następnie w zaledwie 17 dni. Takie tempo przyrostu zakażeń oznacza, że w ciągu ostatnich 17 dni, liczba nowych przypadków wrastała trzynaście razy szybciej niż w okresie od marca do października. Miniony tydzień (11-17 października) to również największy tygodniowy przyrost nowych przypadków. W ciągu 7 dni odnotowano 49 950 zakażeń.

Równie niepokojąco wygląda statystyka śmierci spowodowanych COVID-19. Pierwsze 2 tys. zgonów odnotowano w niecałe 6 miesięcy. Obecnie liczba zgonów wynosi 3 851. Do końca miesiąca prawdopodobnie zostanie przekroczona granica 4 tys. zgonów. Będzie to oznaczało trzykrotne zwiększenie liczby zgonów w porównaniu do pierwszych miesięcy epidemii.

Koronawirus. Cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czasie rozmowy w programie "Gość Wydarzeń" wprowadzenie nowych obostrzeń. Morawiecki będzie rekomendował, aby od początku przyszłego tygodnia nauka w wyższych klasach szkół podstawowych była realizowana w formule zdalnej lub hybrydowej.

Premier zarekomenduje, aby od soboty 24 października cała Polska znalazła się w czerwonej strefie. Morawiecki tłumaczył, że już ok. 75-80 proc. powiatów znajduje się w czerwonej strefie, "więc takie rozróżnienie powoli robi się bezprzedmiotowe".

W każdym mieście wojewódzkim w Polsce zostanie również zbudowany szpital tymczasowy. Dzięki wprowadzonemu rozwiązaniu liczba łóżek dla chorych na COVID-19 ma wzrosnąć o 10 tys. Pierwszy szpital tymczasowy powstanie na Stadionie Narodowym w Warszawie. Placówka zapewni dodatkowe 500 "łóżek covidowych".

Zobacz wideo Szpitale tymczasowe w każdym województwie. „To niezwykle złożone przedsięwzięcie”