Nie chcemy drugiego lockdownu. Boimy się o bliskich, nie o siebie. Sondaż

Większość Polaków nie chce, aby w kraju powtórzyła się sytuacja z wiosny tego roku, kiedy w znacznym stopniu zamrożona została aktywność społeczna i gospodarcza - tak wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Nabierająca tempa druga fala pandemii powoduje, że praktycznie z dnia na dzień publikowane są informacje o coraz wyższej liczbie potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To z kolei sprawia, że od soboty cała Polska może znaleźć się w czerwonej strefie, a dodatkowo wprowadzane są kolejne obostrzenia i ograniczenia.

Sondaż United Surveys. Ponad 75 proc. Polaków nie chce drugiego lockdownu

Pomimo obaw i niepewności, Polacy nie chcą, aby wprowadzony został drugi lockdown. Zgodnie z wynikami sondażu United Surveys dla RMF FM i "DGP" 43 proc. badanych zdecydowanie nie chce wprowadzenia tego rozwiązania, zaś około jedna trzecia raczej tego nie chce. Okazuje się więc, że przeciwko lockdownowi jest ponad trzy czwarte Polaków.

Z drugiej strony tylko 11 proc. badanych przyznało, że "raczej" należy ponownie zamrozić gospodarkę i życie społeczne. Zdecydowaną zgodę wobec tego pomysłu wyraziło niecałe 4 proc. osób, zaś co dziesiąty Polak nie ma zdania w tej kwestii.

Polacy bardziej boją się o bliskich, niż o siebie. Martwią się też o poziom edukacji

Badani zostali również zapytani o to, czego najbardziej się boją w związku z potencjalnie wprowadzonym lockdownem (można było zaznaczyć maksymalnie trzy odpowiedzi). 37 proc. osób przyznało, że obawia się zachorowania kogoś bliskiego na COVID-19, podczas gdy obawy o własną chorobę wyraziło 24 proc. Podobna różnica dotyczy śmierci z powodu koronawirusa - o siebie boi się 11 proc. Polaków, zaś o bliskich - 22 proc.

Blisko jedna trzecia badanych wskazała ponadto, że obawia się psychologicznych skutków społecznej izolacji, takich jak złe samopoczucie czy ryzyko depresji (31 proc.). 29 proc. osób martwi się z kolei o skuteczność edukacji online w kontekście zapewnienia dzieciom prawidłowego rozwoju. Zaledwie 8 proc. ankietowanych nie ma żadnych obaw w związku z pandemią. 

Zobacz wideo Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska gościnią Porannej rozmowy Gazeta.pl (22.10)
Więcej o: