Nowe obostrzenia. Zdalne nauczanie w podstawówkach - jutro decyzja rządu

W piątek przedstawione zostaną nowe obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że cała Polska może stać się czerwoną strefą. Kolejne zmiany mają dotyczyć także nauczania zdalnego.

Lekarze PPOZ (Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia) już tydzień temu rekomendowali, by również starsi uczniowie szkół podstawowych przeszli na naukę zdalną. Dzięki takiemu rozwiązaniu młodsze dzieci, które zostaną w trybie stacjonarnym, mogą zostać rozproszone po całej szkole.

Mateusz Morawiecki: Podejmiemy decyzję o tym, że wyższe klasy szkół podstawowych będą podlegały nauczaniu zdalnemu

Od poniedziałku 19 października w tryb zdalny przeszli uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci w strefie czerwonej oraz w tryb hybrydowy w strefie żółtej. Premier podczas wystąpienia w Sejmie zapowiedział jednak, że zmiany mogą objąć również starsze dzieci chodzące do szkół podstawowych.

- Z wysoką dozą prawdopodobieństwa podejmiemy decyzję o tym, że wyższe klasy szkół podstawowych będą też podlegały nauczaniu zdalnemu lub nauczaniu hybrydowemu - mówił Mateusz Morawiecki. Polityk przytoczył też opinie ekspertów i epidemiologów, zgodnie z którymi, dla dzieci do 9. roku życia zakażenie koronawirusem "występuje raczej rzadko i bardzo rzadko może skutkować konsekwencjami dla zdrowia".

Zobacz wideo Arłukowicz: Nauczyciele powinni mieć prawo do bezpłatnych i natychmiastowych testów

- Mamy do czynienia dzisiaj z bardzo groźnym zjawiskiem - z drugą falą, i trzeba powiedzieć to tutaj również, że być może grozi nam trzecia fala, ponieważ zależni jesteśmy od tego, czy wynalezione zostanie lekarstwo bądź szczepionka na COVID-19 - dodał na koniec premier.

Według nieoficjalnych ustaleń RMF FM, rząd pod uwagę brał dwa warianty. Pierwszy, najbardziej prawdopodobny, dotyczy wysłania na naukę zdalną młodzieży z dwóch ostatnich klas podstawówki - czyli siódmej i ósmej. Niektórzy ministrowie mieli być jednak zwolennikami rozszerzenia tego trybu także o uczniów klas piątych i szóstych. Dzieci młodsze, które uczęszczają do żłobków, przedszkoli i klas 1-4 podstawówek miałyby uczyć się w trybie stacjonarnym.

Rzecznik rządu poinformował, że informacje na temat nowych obostrzeń ogłoszone zostaną w piątek 23 października. "Ze względu na trwające prace parlamentarne i głosowania w Sejmie konferencja prasowa dotycząca nowych zasad bezpieczeństwa odbędzie się jutro o godz. 11:00" - napisał Piotr Müller.

Więcej o: