Hiszpania pierwszym krajem w zachodniej Europie z milionem zakażeń. Padł też dzienny rekord

Liczba zakażeń koronawirusem stwierdzona w Hiszpanii wynosi ponad 1 mln 5 tys. Tym samym ten kraj stał się pierwszym w Unii Europejskiej i zachodniej Europie państwem, w którym potwierdzono ponad milion przypadków. Tylko w środę poinformowano o blisko 17 tys. nowych zakażeniach.

Hiszpański resort zdrowia podał w środę, że odnotowano 16 973 nowych zakażeń koronawirusem, co jest rekordową liczbą od początku pandemii. Tym samym łączna liczba stwierdzonych przypadków przekroczyła milion i wynosi 1 005 293. Dotychczas zmarło ponad 34 tys. zakażonych.

Rząd nie wyklucza m.in. wprowadzenia godziny policyjnej w miejscach najsilniej dotkniętych pandemią, w tym Madrycie.

Do liczby miliona przypadków zbliża się obecnie Francja, w której odnotowano do tej pory 957 tys. zakażeń i 34 tys. zgonów. Francuski rząd ogłosił przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego do połowy lutego 2021 roku. Do tego czasu możliwe będzie wprowadzanie wyjątkowych restrykcji sanitarnych oraz lockdownu. Rząd w Paryżu poinformował również, że w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną więcej miast zostanie objętych godziną policyjną.

Na oddziałach intensywnej terapii przebywają ponad 2 tys. pacjentów chorych na COVID-19. Francuskie władze ostrzegają, że przy tym tempie rozwoju pandemii niektóre szpitale mogą być wkrótce przepełnione.

Zobacz wideo Stadion Narodowy zmienia się w szpital. Jak wyglądają prace? Kto tam trafi?

Koronawirus w Polsce

Polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 10 040 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To największy od początku pandemii dzienny przyrost w Polsce. Od wtorku zmarło 130 zakażonych osób, spośród których 117 osób miało choroby współistniejące. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 2 928 zakażonych osób.

Najwięcej nowych zakażeń zdiagnozowano w województwach: małopolskim - ponad 1 300 przypadków, mazowieckim - ponad 1 100 przypadków i śląskim - nieco ponad tysiąc przypadków. W ciągu minionej doby wykonano około 59 300 testów na obecność koronawirusa.

Od początku pandemii w Polsce potwierdzono prawie 203 tys. zakażeń. Od początku epidemii zmarło ponad 3 800 osób, a wyzdrowiało prawie 99 tys.

***

Lekarzu, pielęgniarko, ratowniku medyczny, diagnosto, pracowniku sanepidu, pracowniku ochrony zdrowia, farmaceuto - napisz do nas na adres: redakcjagazetapl@agora.pl. Pokaż nam, jak wygląda Wasza codzienna praca, podziel się z nami swoją perspektywą. Oddajemy Wam nasze łamy, bo to jest dziś nasza misja. Nie jesteśmy w stanie pojechać na front wojny z wirusem i relacjonować, jak wygląda walka z pandemią. Byłoby to nieodpowiedzialne i niebezpieczne. Wysyłajcie do nas nagrania, zdjęcia, informacje, raporty z codziennej walki z COVID-19. Tylko Wy możecie pokazać, jak podstępny jest koronawirus. Tylko Wy możecie nam wskazać, jak możemy Was teraz wesprzeć.