Od soboty cała Polska może znaleźć się w czerwonej strefie. Jakie obostrzenia w niej obowiązują?

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie rekomendował wprowadzenie czerwonej strefy na terenie całej Polski od najbliższej soboty. Przypominamy, jakie obostrzenia w niej obowiązują.

- Będę rekomendował, by od przyszłego tygodnia nauka w wyższych klasach szkół podstawowych była realizowana w trybie zdalnym lub hybrydowym - zapowiedział w środę Mateusz Morawiecki w "Gościu Wydarzeń". Zgodnie z zaleceniami szefa rządu od soboty 24 października cała Polska ma znaleźć się w strefie czerwonej.

- Mamy taką liczę "czerwonych" powiatów, ok. 317, że będę rekomendował, żeby od soboty cała Polska była strefą czerwoną - mówił szef rządu w Polsat News. - Już dzisiaj jest to ok. 75-80 proc. (którzy znajdują się w "czerwonej strefie" - red.), więc takie rozróżnienie powoli robi się bezprzedmiotowe - wyjaśnił.

Czerwona strefa. Działalność lokali gastronomicznych, klubów, siłowni i kin

Jeśli chodzi o panujące w czerwonej strefie obostrzenia, lista zaczyna się od kwestii organizacji targów i kongresów, a także wydarzeń kulturalnych - jest to zakazane, zarówno na świeżym powietrzu, jak i w zamkniętych przestrzeniach. Możliwe jest jednak organizowanie wydarzeń sportowych (na stadionach, boiskach, basenach czy klubach fitness), jednak nie mogą w nich brać udziału widzowie.

Zobacz wideo Słowacy planują badania na ogromną skalę. "Pytanie, co chcą uzyskać"

Niezbędne jest również zakładanie maseczek ochronnych w przypadku wizyty w lokalu gastronomicznym i noszenie jej aż do momentu zajęcia miejsca przy stoliku. Osłonę ust i nosa musi również nosić obsługa. Każdy taki lokal może być otwarty w godzinach 6-22, a limit na jednego klienta wynosi 4 mkw. Obostrzenie dotyczące godzin otwarcia nie dotyczy usług polegających na przygotowywaniu i wydawaniu żywności na wynos lub jej dostarczaniu.

W przypadku aquaparków i basenów, obłożenie obiektu może wynieść maksymalnie 75 proc., natomiast w siłowniach, klubach sportowych i centrach fitness przyjęty został limit jednej osoby na 10 mkw.

Zakaz działalności w czerwonej strefie mają również wesołe miasteczka, parki rozrywki i parki rekreacyjne. Nie ma znaczenia, jakiej wielkości są te obiekty. Działać mogą z kolei kina, w których funkcjonuje limit 25 proc. obłożenia obiektu, dodatkowo widzowie muszą mieć założone maseczki i siedzieć w odstępach co najmniej 1,5 metra.

Czerwona strefa. Komunikacja miejska, uroczystości kościelne i zakupy

Organizowanie zgromadzeń publicznych w czerwonej strefie jest możliwe, jednak udział w nich może wziąć maksymalnie 150 osób, które zachowają 1,5-metrowy dystans i zasłonią usta oraz nos. Wszelkie uroczystości kościelne mogą się odbywać jedynie w przypadku obłożenia budynku wynoszącego 50 proc, a uczestnicy muszą nosić maseczki.

W przypadku wesel i innych uroczystości rodzinnych, udział w nich może wziąć maksymalnie 50 osób. Jeśli z kolei chodzi o komunikację miejską, może być zajęte 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej danego pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu niezajętych co najmniej 50 proc. miejsc siedzących. Pasażerowie muszą nosić maseczki.

Robienie zakupów również wymaga od klientów zasłaniania ust i nosa, a także noszenia rękawiczek lub dezynfekcji dłoni. Podobnie jak w innych strefach, w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu w lokalu może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci. W trakcie zabiegu klient musi zasłonić usta i nos.