Koronawirus. Żołnierze przejmują punkty pobrań próbek. Mają odciążyć lekarzy i pielęgniarki

Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że Wojsko Polskie przejmie punkty pobierania próbek do badań na obecność koronawirusa. Ta decyzja ma odciążyć członków personelu medycznego i umożliwić im skupienie się na chorych pacjentach.

Środowy raport Ministerstwa Zdrowia wykazał liczbę 10 040 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu poprzednich 24 godzin. To najwyższa dobowa liczba osób, u których przeprowadzone testy wykazały pozytywny wynik.

Koronawirus. Żołnierze w 28 punktach w całej Polsce. Mają odciążyć medyków

W związku z coraz trudniejszą sytuacją związaną z personelem medycznym i osobami, które mogą się zajmować chorymi na COVID-19, szef resortu obrony poinformował o przejęciu przez żołnierzy punktów do pobierania próbek.

"Wojsko Polskie przejmuje punkty pobierania próbek do badań na obecność koronawirusa. Dzięki temu personel medyczny będzie mógł mocniej skupić się na pomocy pacjentom. Dziś żołnierze pobierają próbki w 28 punktach na terenie całej Polski. Działają też 53 mobilne zespoły wymazowe" - ogłosił na Twitterze Mariusz Błaszczak.

Dwie godziny przed opublikowaniem tej informacji Błaszczak poinformował o spotkaniu z dowódcami Wojska Polskiego i kadrą kierowniczą resortu. W jego trakcie odebrał meldunki na temat zaangażowania żołnierzy w walkę z epidemią.

Wojsko zyska kolejne samochody sanitarne

W kolejnej wiadomości, jaka pojawiła się na oficjalnym profilu na Twitterze szefa resortu obrony, zamieszczono informację o posiadanych przez Wojsko Polskie samochodach sanitarnych. Dodatkowo niebawem do użytku żołnierzy zostaną oddane kolejne.

"Wojsko Polskie posiada 630 samochodów sanitarnych. Dziś Inspektorat Uzbrojenia podpisał umowę na dostawę kolejnych 175 szt., które trafią do wojska. Pojazdy są wykorzystywane m. in. do wsparcia cywilnej służby zdrowia w sytuacjach kryzysowych" - napisał Błaszczak.

Zobacz wideo Szpitale tymczasowe w każdym województwie. „To niezwykle złożone przedsięwzięcie”
Więcej o: