W środę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 040 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To największy dobowy przyrost zakażeń od początku epidemii. Resort przekazał też informację o śmierci 130 zakażonych pacjentów. Liczba wszystkich przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 od początku epidemii w Polsce przekroczyła 200 tys.
>>>Ministerstwo Zdrowia: Ponad 10 tys. nowych przypadków koronawirusa. Najwięcej w Małopolsce
O kolejnym rekordzie zachorowań mówił w trakcie konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
- Jak widzimy są to kolejne dni, w których Mazowsze i Małopolska są niestety na czele statystyk. Do tego dołączyło też województwo śląskie. Bardzo dużo zakażeń odnotowano w dużych miastach. W Krakowie ponad 500 zakażeń, blisko 500 w Warszawie, ponad 200 Łodzi i niemal tyle samo w Toruniu. To jest obraz tego, jak przebiega obecnie epidemia. Zakażamy się właśnie w dużych miastach - tłumaczył Andrusiewicz.
- Wykonaliśmy blisko 60 tys. testów. W tej chwili laboratoria mają zdolności do wykonywania 77 tys. testów dziennie, ale w razie potrzeby mogą być one zwiększone - dodał.
Mówiąc o licznych zakażeniach, do których dochodzi w miastach, Andrusiewicz wspomniał o przepełnionych lokalach gastronomicznych. - Podobne obrazki, które często widzimy w telewizji, mówią o totalnym braku odpowiedzialności. Nieodpowiedzialne są zarówno osoby, które bawią się w tych lokalach, jak i restauratorzy. Nasz apel pozostaje w mocy. Mamy rosnącą falę epidemii wiec zachowujemy wszelkie zasady bezpieczeństwa. Maseczki i dystans mogą uchronić nas przed zakażeniem - mówił rzecznik resortu zdrowia.
Andrusiewicz zapowiedział też, że w tym tygodniu powinno zakończyć się wydawanie decyzji przez wojewodów w zakresie budowy nowej bazy łóżkowej w szpitalach powiatowych (I poziomu). - Powstanie tam ok. 10 tys. dodatkowych miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19. Dodatkowe 3 tys. łóżek pojawi się na oddziałach internistycznych w szpitalach wojewódzkich - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
- W tej chwili zajętych jest ponad 9 tys. łóżek, ale dostępnych jest ponad 17 tys. A więc nie budujemy dodatkowej bazy łóżkowej na jutro czy pojutrze, tylko na kolejne tygodnie. Będą powstawać też szpitale tymczasowe jako kolejny bufor łóżkowy dla systemu ochrony zdrowia. Mamy dostępnych ponad 1,2 tys. respiratorów i cały czas tę bazę poszerzamy - podkreślił.
Andrusiewicza zapytano również o kolejki karetek, które coraz częściej można zaobserwować przed szpitalami. - Dzięki ustawie procedowanej w Sejmie wzmocniona zostanie pozycja wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego. Pojawi się również krajowy koordynator ratownictwa medycznego który będzie podejmował decyzje ponadregionalne, tak by przekierowywać pacjentów między województwami. Do takich sytuacji, gdy pacjent krąży między placówkami, nie może dochodzić. Każdego dnia oddziały NFZ podejmują kontrolę, by wszystkie te przypadki wyjaśnić. Osoby, które nie wywiązały się ze swoich obowiązków są karane - stwierdził rzecznik resortu zdrowia.