Rosja. Ponad 16 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej od początku pandemii

W Rosji odnotowano w ciągu ostatniej doby 16 319 zakażeń koronawirusem - podał we sztab rządowy. Jest to najwyższy dobowy przyrost infekcji od początku pandemii. Zmarło 269 osób. Ogólna liczba zakażeń wynosi teraz 1 431 635, a zgonów - 24 635.

Najwięcej nowych infekcji odnotowano w Moskwie - 4999. W Petersburgu, drugiej co do wielkości metropolii Rosji, zarejestrowano 695 zakażeń, najwięcej od początku pandemii.

Zobacz wideo Święto Zmarłych. Czy będziemy mogli pójść na groby?

Mimo rekordowo wysokich wskaźników nowych infekcji władze Rosji nie planują lockdownu; nie powtórzy się sytuacja z wiosny, gdy w kraju wprowadzono tygodnie wolne od pracy - podał w środę portal RBK, powołując się na źródła wśród wysokich rangą urzędników. Nawet w Moskwie, gdzie przyrost zakażeń jest najwyższy, władze wprowadzają ograniczenia "w powolnym tempie" i o "miękkim" charakterze - podkreślił jeden z zastępców mera Siergieja Sobianina, Władimir Jefimow. Zapewnił on, że system ochrony zdrowia w stolicy wciąż ma jeszcze rezerwy i wystarczającą liczbę łóżek szpitalnych.

Ostrzejsze ograniczenia wprowadza przyległy obwód moskiewski. Od środy przestaną w tym regionie działać muzea i zamknięte zostaną wystawy, a imprezy masowe będą zakazane. Gubernator Andriej Worobiow zapowiedział zakaz organizowania imprez sportowych z udziałem widzów. Władze Petersburga zamierzają skrócić godziny pracy restauracji: lokale będą mogły działać tylko do godz. 23. Oficjalnie jeszcze tych ograniczeń nie ogłoszono, ale według mediów wejdą one w życie od 26 października.

Minister zdrowia Michaił Muraszko zaapelował w środę do obywateli, by ograniczali kontakty społeczne i przestrzegali zasad profilaktyki, aby w ten sposób zyskać na czasie, zanim rozpoczną się szczepienia przy użyciu opracowanych w Rosji preparatów. "Wszyscy czekają teraz na masowe szczepienia i to jest jeden z elementów, dzięki którym możemy zwyciężyć" epidemię - powiedział minister.

Do końca października wyprodukowanych zostanie 300 tysięcy dawek szczepionki Sputnik V. W grudniu produkcja wzrośnie pięciokrotnie - do 1,5 mln dawek - zapowiedział w środę minister handlu Denis Manturow.

Według prognozy moskiewskiego Uniwersytetu Ekonomicznego im. Plechanowa tempo przyrostu zakażeń zacznie spadać w Rosji na początku listopada. Eksperci zastrzegli, że chodzi o to, by było ono takie samo, jak tempo wzrostu liczby testów.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.