Lublin. Szpital chciał przekazać innej placówce łóżka kupione przez WOŚP. Jerzy Owsiak: Nie wyrażamy zgody

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie zapytał WOŚP, czy może przekazać zakupione przez nią łóżka innej placówce medycznej. Jerzy Owsiak napisał na Facebooku, że nie ma zgody na takie działanie i zaapelował o to, aby "pilnować" łóżek zakupionych przez fundację.

Założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy napisał na Facebooku wpis, rozpoczynający się słowami: "Brońcie naszych łóżek". Jerzy Owsiak stwierdził, że gdy wojewoda mazowiecki postanowił wykorzystać 34 geriatryczne łóżka Szpitala Wolskiego w Warszawie jako łóżka "covidowe", zespół WOŚP przyjął tę informację z żalem, ale starając się zrozumieć trudną sytuację związaną z epidemią koronawirusa

"Myśleliśmy, że to jednorazowe zdarzenie w obliczu rosnących potrzeb walki z pandemią. Dzisiaj otrzymaliśmy prośbę ze Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie czy oddział ten może na potrzeby walki z COVID-19 przeznaczyć swoje łóżka do innego szpitala w Lublinie. Wysłaliśmy odpowiedź, że kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie. W totalnej zapaści psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej Fundacja WOŚP zakupiła kilka miesięcy temu 798 łóżek dla 34 oddziałów w Polsce. Uczyniliśmy pierwszy krok, aby tej zapaści spróbować przeciwdziałać" - napisał Jerzy Owsiak.

Jerzy Owsiak: WOŚP nie powinna w podstawowych zadaniach zastępować państwa

Założyciel WOŚP zaapelował o podejmowanie odpowiedzialnych decyzji i planowanie zakupów medycznych. Wskazał, że łóżka zakupione przez fundację zostały wyprodukowane w Polsce i są dostępne w polskich fabrykach. Jerzy Owsiak wyraził także obawę o to, że "oddział geriatryczny w Warszawie długo nie wróci do swojego pierwotnego działania", a łóżka przenoszone z jednej placówki do drugiej nie wrócą na pierwotne miejsce.

"Przypominamy, że nasza Fundacja przekazała sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej o wartości prawie 50 milionów i nadal jest gotowa pomagać Polakom w tej walce, ale nie powinna na dzień dzisiejszy w podstawowych zadaniach zastępować państwa. Pilnujcie naszych łóżek!" - zaapelował Jerzy Owsiak. 

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz: Każdy z polityków powinien być w gotowości do pomocy
Więcej o: