Koronawirus w Polsce. 107 pacjentów zmarło na COVID-19 w ciągu ostatnich 24 godzin

Według wtorkowego raportu Ministerstwa Zdrowia, w ciągu ostatnich 24 godzin w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zmarło łącznie 107 osób. To trzeci najwyższy wynik po 16 października, kiedy zmarły 132 osoby i 14 października - wówczas poinformowano o 116 zgonach.

Zgodnie z informacjami od resortu zdrowia, podobnie jak to miało miejsce w poprzednich dniach, znaczna większość osób, które zmarły z powodu COVID-19 miała tzw. choroby współistniejące, które w dużym stopniu wpływają na ogólny stan pacjenta - takich przypadków było 98. W przypadku pozostałych dziewięciu pacjentów przyczyną zgonów był bezpośrednio koronawirus SARS-CoV-2. Łącznie od początku epidemii w Polsce zmarło już 3 721 osób.

Koronawirus w Polsce. Wypłaszczenie liczby przypadków najwcześniej za dwa tygodnie

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że rząd "podejmuje takie działania, które są niezbędne w danym czasie i robi wszystko, aby liczba łóżek i respiratorów była na tyle duża, żeby nie wprowadzać tak daleko idących rozwiązań, jak wiosną tego roku". Chodzi o lockdown, który według wielu osób drastycznie wpłynąłby na polską gospodarkę.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział z kolei, że "w tym tygodniu nie należy się spodziewać zmniejszenia liczby zachorowań". Według niego wypłaszczenie mogłoby nastąpić najbliżej w perspektywie dwóch najbliższych tygodni, ale tylko w sytuacji, gdy "bardziej rygorystyczne obostrzenia przyniosą efekt".

Szef resortu zdrowia apelował jednocześnie do obywateli, aby "utrzymywali dystans, nosili maseczki i przestrzegali obostrzeń". Dodał przy tym, że obostrzenia "nie są wprowadzane, żeby ograniczyć naszą wolność, tylko żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19".

Zobacz wideo Prof. Matyja: Dwa razy podano, ilu pracowników ochrony zdrowia jest zainfekowanych
Więcej o: