Prof. Gut: Ignorowanie zasad DDM jest jak jazda lewą stroną pod prąd

Profesor Włodzimierz Gut przyznał, że jest przerażony skalą nieprzestrzegania obostrzeń i prześcigania się w pomysłach na ich obejście. Wirusolog podkreślił, że osoby takie szkodzą nie tylko sobie, ale też grupie osób szczególnie narażonych na powikłania po zakażeniu SARS-CoV-2.

Według wirusologa Włodzimierza Guta unikanie obostrzeń i szukanie pomysłów na ich obejście to działania, które szkodzą wszystkim - także tym, którzy przestrzegają reguł i nie ze swojej winy mogą ponieść konsekwencje nieodpowiedzialnych zachowań. Profesor uważa, że wprowadzenie kolejnych zakazów będzie "wynikiem działań przeciwnych rozsądkowi".

Koronawirus w Polsce. "Reguły znamy wszyscy. Część udaje, że nie istnieje problem"

- Reguły znamy wszyscy, w tej chwili nie ma wyjątku. Część udaje, że one nie istnieją, część udaje, że nie istnieje problem. Jeśli społeczeństwo nie reaguje na ewidentne łamanie reguł, musi liczyć się z tym, że ktoś musi zareagować - powiedział prof. Gut w rozmowie w Polskim Radiu 24.

Ekspert dodaje, że pojawiają się już branże, które szukają dziur w systemie czy we wprowadzonych rozporządzeniach. Według niego próby ominięcia obostrzeń będą skutkowały kolejnymi retorsjami. Wirusolog skrytykował też egoistyczne zachowanie osób, które nie chcą stosować się do zaleceń w związku z epidemią koronawirusa.

Zobacz wideo MZ zapewnia, że mamy zapas sprzętu. Komentuje szef Naczelnej Rady Lekarskiej

Prof. Włodzimierz Gut: Wirusy lubią, jak ludzie się kłócą, zamiast stanąć w jednym szeregu

- Jest takie zjawisko w psychologii, że jeśli reguły nam nie odpowiadają, to kwestionujemy wszystkie ich podstawy. Jak słyszę, że w konstytucji nie ma nic na temat maseczek, to zadaję pytanie, czy jest w niej coś na temat ruchu prawostronnego (...). Ignorowanie zasad DDM, jest jak jazda lewą stroną, pod prąd - powiedział prof. Gut. Ekspert podkreślił, że wirusy "lubią, jak ludzie zaczynają się spierać i kłócić, zamiast stanąć w jednym szeregu".

Minister zdrowia apeluje o stosowanie się do zasad DDMA. Podstawowymi zaleceniami rządu jest przestrzeganie dystansu 1,5 metra od innych osób, dezynfekcja rąk, noszenie maseczek w miejscach publicznych oraz pobranie aplikacji STOP COVID - ProteGO Safe. Zalecana jest również praca zdalna i ograniczenie kontaktów społecznych.

Więcej o: