Szpital polowy na Stadionie Narodowym. Podano szczegóły przygotowań. "Bardziej kwestia dni niż tygodni"

- To nie jest szpital na teraz, to jest szpital, który ma być w gotowości - mówił na konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk, informując o szczegółach budowy szpitala polowego na Stadionie Narodowym. - Jeżeli chodzi o kompletowanie kadry, to ono trwa. Równolegle trwa budowanie zespołów do prac budowlanych - wskazywał.

Na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczęły się przygotowania do budowy tam szpitala polowego - jak poinformowali na poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawiciele rządu, ma on być filią szpitala warszawskiego MSWiA, a jego powstanie to najpewniej "bardziej kwestia dni niż tygodni". - Sytuacja jest poważna. Musimy myśleć o wszystkich wariantach, również o takim, w którym system ochrony zdrowia stanie na granicy wydolności. Dlatego premier podjął decyzję o budowie szpitali polowych, pierwszy powstaje na Stadionie Narodowym, kolejne w innych województwach będą powstawały - mówił szef KPRiM, Michał Dworczyk.

Zobacz wideo Prof. Matyja: Zdrowie zawsze traktowano po macoszemu

Szpital polowy na Narodowym. "To nie jest szpital na teraz"

Jak dodał Dworczyk, w szpitalu na Stadionie Narodowym ma się początkowo znaleźć 500 łóżek, w tym 50 takich, które będą przystosowane do leczenia pacjentów wymagających podłączenia do respiratorów.

Docelowo będziemy chcieli rozwinąć liczbę łóżek do tysiąca. (...) Ale chcę jasno powiedzieć, że to nie jest szpital na teraz, to jest szpital, który ma być w gotowości. Chcemy, żeby gotowość do funkcjonowania ten szpital osiągnął jak najszybciej i myślimy raczej o dniach niż tygodniach, ale mamy nadzieję, że te miejsca nie będą musiały być wykorzystywane. (...) Po raz pierwszy robimy coś takiego w Polsce, to jest dla nas wielkie wyzwanie

- podkreślił, dodając, że w koordynacji budowy szpitala polowego pomoże wojsko.

Pytany o to, co z brakami kadrowymi, i czy personel do szpitala polowego na Narodowym jest już skompletowany, Dworczyk odparł: - Jeżeli chodzi o kompletowanie kadry, to ono trwa. Równolegle trwa budowanie zespołów do prac budowlanych [szpitala polowego - red.]. Tworzone są zasoby personalne, zarówno jeśli chodzi o lekarzy, jak i o innych pracowników. Jesteśmy w trakcie kompletowania personelu.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński dodał, że w najbliższych dniach w innych szpitalach w województwie mazowieckim zostaną uruchomione dodatkowe miejsca dla pacjentów, a miejsca w szpitalu polowym będą zarezerwowane na ewentualność zrealizowania się w Polsce "negatywnego scenariusza". - Jesteśmy gotowi otworzyć całą sieć takich szpitali, oczywiście w miarę konieczności - mówił.

Na konferencji prasowej potwierdzono, że w Warszawie oprócz szpitala na Stadionie Narodowym powstanie też drugi szpital tymczasowy. - Wynika to z położenia Warszawy, do której będą mogli być transportowani pacjenci z innych części Polski. Jego powstawaniem kieruje wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł - mówił Kamiński. Lokalizacji drugiego ze szpitali polowych w Warszawie na razie nie podano. 

Więcej o: