Koronawirus. Na Stadionie Narodowym powstanie szpital tymczasowy. Pokieruje nim neurochirurg Artur Zaczyński

Za powstanie i działanie tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie będzie odpowiadać Artur Zaczyński - informuje tvn24.pl. Zaczyński to neurochirurg i Zastępca Dyrektora ds. Medycznych w szpitalu MSWIA w Warszawie.

Piotr Müller, rzecznik rządu, potwierdził, że na Stadionie Narodowym w Warszawie powstaje tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19. Placówka będzie mogła przyjąć nawet 500 chorych. Zakażeni będą znajdować się w salach konferencyjnych. Jak dowiedział się portal tvn24.pl, za działanie szpitala tymczasowego będzie odpowiadać Artur Zaczyński.

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym. Pokieruje nim Artur Zaczyński ze szpitala MSWIA w Warszawie

Zaczyński pełni obecnie rolę Zastępcy Dyrektora ds. Medycznych w szpitalu MSWIA w Warszawie. Placówka została przekształcona w marcu w szpital jednoimienny, a później w jeden ze szpitali koordynacyjnych. Szpital MSWIA w Warszawie jest główną placówką w województwie mazowieckim przeznaczoną do walki z koronawirusem.

Artur Zaczyński jest neurochirurgiem, który "przez lata dyżurował w zespołach reanimacyjnych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie, oraz pełnił funkcję Koordynatora Ratownictwa Medycznego w Warszawie i koordynatora ochrony zdrowia w Urzędzie Miasta St. Warszawy".

Zaczyński dobrze zna Stadion Narodowy

Zaczyński ma już wcześniejsze doświadczenie ze Stadionem Narodowym w Warszawie. W 2009 r. został powołany na koordynatora medycznego placówki. Jego zadaniem było zabezpieczenie medyczne stadionu w trakcie jego budowy oraz na czas Finałowego Turnieju UEFA Euro 2012.

"Sensowny gość. Niepolityczny. Wybitny ekspert medycyny ratunkowej Artur Zaczyński. Jestem spokojny, że to on będzie odpowiadał za kwestie medyczne w nowym szpitalu" - powiedział jeden z rozmówców TVN 24 z ramienia administracji rządowej,

Artur Zaczyński obronił tytuł doktora nauk medycznych w 2015 r. Jest autorem oraz współautorem licznych prac z zakresu neurochirurgii, chirurgii kręgosłupa i ratownictwa medycznego. Odbył również liczne staże oraz szkolenia za granicą, między innymi w Szwajcarii, USA i w Holandii.

W Warszawie powstanie jeszcze jeden szpital tymczasowy

Piotr Müller podkreślił, że szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym może działać przez dłuższy czas. Waldemara Kraska, wiceminister zdrowia, dodał, że powstanie jeszcze jedna, podobna placówka na terenie Warszawy oraz kilka w innych miastach.

Kraska powiedział, że szpitale tymczasowe będą budowane w województwach, gdzie występuje największy problem, jeśli chodzi o miejsca w szpitalach. Oprócz województwa mazowieckiego, placówki mają powstać również w województwie małopolskim, wielkopolskim, łódzkim i pomorskim.

"My w tej chwili jesteśmy w trakcie optymalizowania liczby łóżek w całym kraju. Chcemy wykorzystać tę bazę szpitalną, którą w tej chwili mamy. Więc myślę, że w ciągu tego tygodnia ta baza szpitalna, jeżeli chodzi o szpitale wojewódzkie i powiatowe, zwiększy się o ponad 11 tys. łóżek dla pacjentów z koronawirusem" - dodaje.

Wiceszef resortu zdrowia powiedział również, że kolejny szpital tymczasowy w Warszawie powstanie prawdopodobnie w którymś z centrów kongresowych.

Zobacz wideo Prof. Matyja o szpitalu na Narodowym: Krok w dobrym kierunku
Więcej o: