Minister zdrowia wskazał miasta, gdzie powstaną szpitale tymczasowe

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że resort chce przygotować szpitale tymczasowe w każdym województwie. W przypadku Warszawy mają powstać dwie takie placówki - jedna z nich, na Stadionie Narodowym, ma być gotowa jeszcze w tym tygodniu.

- Chcemy przygotować szpitale tymczasowe w każdym mieście wojewódzkim - powiedział w Programie Trzecim Polskiego Radia minister zdrowia. Adam Niedzielski dodał, że w przypadku siedmiu miast prace są już bardziej zaawansowane. W Warszawie, Łodzi, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku są rozpatrywane konkretne miejsca, gdzie powstaną takie szpitale. Mają one tymczasowo dopełnić istniejącą infrastrukturę. 

Minister Zdrowia: Szpitale tymczasowe powstaną w każdym mieście wojewódzkim

- Przygotowujemy się na czarne scenariusze. Jeśli chodzi o Warszawę, to myślimy o dwóch lokalizacjach - wyjaśnił dalej szef resortu zdrowia. Polityk przyznał, że w weekend rząd poprosił wojewodów o określenie zapotrzebowania na sprzęt medyczny. Szpitale tymczasowe mają powstawać jako filie szpitala głównego w danym województwie i działać przede wszystkim pod patronatem MSWiA czy szpitali MON.

Adam Niedzielski wyjaśnił, że jeśli w danej okolicy są dwa szpitale powiatowe, to jeden z nich przekształcony zostanie w całości na potrzeby pacjentów zakażonych koronawirusem. - NFZ wspólnie z wojewodami przez cały weekend pracowali nad tym, aby stworzyć listę takich szpitali. Mówimy o 10 tys. łóżek, które zasiliłyby system walki z koronawirusem - wyjaśniał minister.

Kolejnym krokiem, który według szacunków ministerstwa "powiększy bazę łóżek o mniej więcej 3 tys.", jest przekształcenie dużych oddziałów internistycznych w szpitalach wojewódzkich. Ma to dotyczyć około 30 proc. z nich. Kolejnym krokiem będzie też włączenie prywatnej służby zdrowia do walki z epidemią COVID-19.

Zobacz wideo Prof. Matyja o szpitalu na Narodowym: Krok w dobrym kierunku
Więcej o: