Waldemar Kraska: Planujemy jeszcze jeden szpital tymczasowy w Warszawie i po jednym w kilku innych miastach

- Pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 na Stadionie Narodowym będzie gotowy w ciągu najbliższego tygodnia. Planujemy jeszcze jeden taki szpital w Warszawie, a także po jednym w kilku innych miastach - zapowiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Na Stadionie Narodowym w Warszawie trwa budowa pierwszego szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19. Wiceminister zdrowia zapowiedział w Radiu Plus, że infrastruktura będzie gotowa w ciągu najbliższego tygodnia. Jak mówił, w szpitalu na Stadionie Narodowym znajdzie się 500 łóżek. Szpital powstaje w ramach sal konferencyjnych, które są na Stadionie Narodowym, a za koordynację działań związanych z uruchomieniem placówki odpowiada szef KPRM Michał Dworczyk.

Wiceminister zdrowia: Planujemy jeszcze jeden taki szpital w Warszawie, bo tych potrzeb może być więcej

"Planujemy także jeszcze jeden taki szpital w Warszawie, bo wiemy, że Warszawa jest dużym miastem, więc tych potrzeb może być więcej. W pozostałych miastach w Polsce planujemy po jednym szpitalu tymczasowym" - oświadczył. Jak dodał, rozmowy nt. lokalizacji drugiego szpitala tymczasowego w stolicy już trwają, być może będzie to "jakieś centrum kongresowe".

Zobacz wideo Czy w szpitalach może zabraknąć miejsc dla chorych bez koronawirusa?

Szpitale polowe powstaną najpierw w woj. mazowieckim, małopolskim czy wielkopolskim

Podkreślił, że szpitale tymczasowe będą budowane w tych województwach, w których występuje największy problem, jeżeli chodzi o miejsca w szpitalach. Jak mówił Kraska, w pierwszej kolejności są to województwa mazowieckie, małopolskie, wielkopolskie, łódzkie, pomorskie. "Wiem, że pozostałe województwa także mają te plany" - dodał.

"My w tej chwili jesteśmy w trakcie optymalizowania liczby łóżek w całym kraju. Chcemy wykorzystać tę bazę szpitalną, którą w tej chwili mamy. Więc myślę, że w ciągu tego tygodnia ta baza szpitalna, jeżeli chodzi o szpitale wojewódzkie i powiatowe, zwiększy się o ponad 11 tys. łóżek dla pacjentów z koronawirusem. To potężna ilość nowych miejsc dla pacjentów" - powiedział Kraska.

Wiceminister został również zapytany, dlaczego w ciągu doby wykonywanych jest około 40 tys. testów na obecność koronawirusa. "Mamy w tej chwili ponad 200 laboratoriów, możemy wykonywać dziennie prawie 80 tys. testów" - podkreślił Kraska. "Myślę, że w tym tygodniu osiągniemy tę maksymalną liczbę wykonywanych testów" - dodał. (PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl. 

Więcej o: