Koronawirus. Dr Dzieciątkowski: Powikłania nawet u 60 proc. bezobjawowych zakażonych

Dr Tomasz Dzieciątkowski jest zdania, że powikłanie po zakażeniu koronawirusem w dużym stopniu dotykają też osób, które bezobjawowo przechodzą COVID-19. Ten problem może dotyczyć nawet 60 proc. takich pacjentów. Do najczęstszych powikłań zaliczane są schorzenia płuc i serca, które pojawią się kilka miesięcy po wyleczeniu.

Naukowcy i lekarze coraz częściej zwracają uwagę na powikłania, których doświadczają osoby zakażone koronawirusem, które nie miały żadnych objawów COVID-19. Dotychczasowe wnioski mogą niepokoić. Szef Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych szpitala MSWiA prof. Andrzej Fal mówił m.in. o przewlekłych schorzeniach, które mogą pojawić się u takich pacjentów nie w ciągu roku, ale po trzech do pięciu lat. 

Dr Tomasz Dzieciątkowski: Płuca mogą nawet wyglądać jak sieczkarnia

O powikłania pacjentów bezobjawowych zapytany dostał dr Tomasz Dzieciątkowski. - Chodzi przede wszystkim o zwłóknienie płuc czy mięśnia sercowego (...). Są przypadki, że gdy zrobimy tomografię komputerową albo rentgena klatki piersiowej, można zauważyć wyraźne zmiany. Płuca mogą nawet wyglądać jak sieczkarnia. Powikłania mogą występować u sporego odsetka osób, które przechodzą COVID-19 bezobjawowo. Nawet u 60 procent - powiedział ekspert w rozmowie z Interią.

Prof. Stanisław Bartuś z Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie dodaje, że mimo braku dokładnych danych widać na pewno, że osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem bezobjawowo, mają w jakiś sposób uszkodzone serce. Z kolei pulmonolog dr Anna Prokop-Staszecka przyznaje, że wiele schorzeń płuc pojawia się u pacjentów zakażonych COVID-19 kilka miesięcy po wyzdrowieniu.

- Miałam jednego pacjenta, który miał bardzo delikatne objawy, natomiast po czterech miesiącach są zauważalne u niego poważne zmiany w płucach. Tak samo kobieta, która przechodziła COVID-19 na początku pandemii, w marcu, ma objawy pulmonologiczne. Trudno jednak wyciągać na takiej podstawie daleko idące wnioski - mówi Interii dr Anna Prokop-Staszecka.

Zobacz wideo Czy w szpitalach może zabraknąć miejsc dla chorych bez koronawirusa?
Więcej o: