Nieoficjalnie: Na Stadionie Narodowym powstanie pierwszy szpital polowy. Na 500 łóżek

Na Stadionie Narodowym powstaje pierwszy szpital polowy, w którym będą leczeni pacjenci chorzy na COVID-19 - ustaliła Wirtualna Polska. Źródła TVN24 wskazują natomiast, że polowa placówka będzie mogła przyjąć pierwszych pacjentów już w przyszłym tygodniu. Przy Stadionie Narodowym mają powstać też chłodnie.

Jak informuje Wirtualna Polska, prace nad budową szpitala polowego na Stadionie Narodowym w Warszawie ruszyły w sobotę i nadzoruje je Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Podobne placówki dla pacjentów chorych na COVID-19 mają powstać również w innych województwach, w tym w Małopolsce.

WP: Ruszyły prace nad pierwszym szpitalem polowym. Powstanie na Stadionie Narodowym

Szpital na Stadionie Narodowym ma początkowo dysponować bazą 500 łóżek. Docelowo ma być ich o wiele więcej.

"Wynika to z naszej strategii. W momencie kiedy zaczyna w stacjonarnych szpitalach brakować łóżek, będą uruchamiane szpitale polowe. W Agencji Rezerw Materiałowych jest ponad 80 tysięcy łóżek. Będą one sukcesywnie przekazywane kolejnym otwieranym szpitalom polowym" - mówi w rozmowie z WP osoba z otoczenia Kancelarii Premiera.

Zobacz wideo „Jesteśmy na wojnie z wirusem, a Polacy zostali wysłani na nią bez uzbrojenia”

Według ustaleń TVN24, szpital polowy ma powstać na płycie Stadionu Narodowego, a obecnie trwa "przygotowywanie instalacji do dostawy i rozprowadzania tlenu dla pacjentów". W poniedziałek na miejscu ma pojawić się już ciężki sprzęt. Źródła TVN24 nie wykluczają, że polowa placówka zacznie przyjmować pacjentów już w przyszłym tygodniu. Początkowo liczba łóżek ma wynieść 500, z możliwością powiększenia tego zasobu do 2 tys. Przy Stadionie Narodowym mają powstać też chłodnie, w których będą umieszczane ciała pacjentów, których nie udało się uratować. 

Budowy szpitali polowych nie wykluczał minister zdrowia Adama Niedzielski. - Zanim zaczniemy budować nowe szpitale, choć rzeczywiście nad takimi projektami pracujemy i robimy analizę biznesplanów już konkretnych przedsięwzięć, to pracujemy przede wszystkim nad tym, by jak najefektywniej wykorzystać istniejącą infrastrukturę łóżkową. Szczególnie na poziomie powiatowych szpitali, które w tej chwili są tzw. poziomem pierwszym walki z COVID-19 - mówił w czwartek szef resortu zdrowia. 

Koronawirus w Polsce. Ponad 8,5 tys. nowych przypadków. Coraz więcej zajętych łóżek

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu testami kolejnych 8536 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. W kwarantannie jest 320 tys. osób, a kolejnych 45 tys. podlega nadzorowi epidemiologicznemu. 

W ciągu ostatniej doby zmarło 49 pacjentów z COVID-19, z czego 5 nie miało chorób współistniejących. Wyzdrowiało 2 489 osób zakażonych koronawirusem. Łącznie w Polsce testy laboratoryjne potwierdziły 175 766 zakażeń. Zmarły 3 573 osoby, a 92 651 pacjentów wyzdrowiało. 

Według danych resortu zdrowia zajętych jest 649 respiratorów i 8076 łóżek dla pacjentów z COIVID-19. To o odpowiednio 45 i 464 więcej niż wczoraj. Zajęte jest zatem blisko 63 proc. respiratorów i niespełna 60 proc. łóżek, które rząd deklaruje jako dostępne dla chorych z koronawirusem.

Więcej o: