Abp Stanisław Gądecki zakażony koronawirusem. Przewodniczący KEP "jest osłabiony"

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki jest zakażony koronawirusem - poinformowała Archidiecezja Poznańska.

"17 października stwierdzono obecność koronawirusa u abp. Stanisława Gądeckiego. Od kilku dni metropolita poznański przebywał w kwarantannie"  - czytamy w komunikacie Archidiecezji Poznańskiej.

Abp Stanisław Gądecki zakażony koronawirusem

Archidiecezja podkreśliła, że przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski "jest osłabiony", ale czuje się dobrze i przebywa w izolacji domowej.

"Wcześniej zakażenie wykryto o sekretarza generalnego KEP bp. Artura Mizińskiego i u bp. Szymona Stułkowskiego" - dodano. 

Zobacz wideo Czy dojdzie do załamania systemu ochrony zdrowia? „Ogniskowo ono już występuje”

W ostatnich dniach koronawirusem zakaziło się już kilku hierarchów kościelnych. Poza Gądeckim, Mizińskim i Stułkowskim, wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego i emerytowanego biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Pawła Sochy. Na COVID-19 zachorowali biskupi opolscy: Andrzej Czaja i Rudolf Pierskała oraz metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Przypomnijmy, że na początku października w Łodzi i Pabianicach odbyło się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, podczas którego wykonano wspólne zdjęcie. Widać na nim kilkudziesięciu duchownych bez maseczek na twarzach, którzy stoją bardzo blisko siebie. Episkopat informował, że "dołożono wszelkich starań, aby były zachowane wszystkie możliwie dostępne środki bezpieczeństwa - maseczki, płyny do dezynfekcji, zachowanie dystansu, wietrzenie pomieszczeń", a "Księża Biskupi, na otwartej przestrzeni na placu przy katedrze łódzkiej, poproszeni przez fotografa, zdjęli maseczki na moment wykonania wspólnego zdjęcia". 387. plenarnemu zebraniu KEP przewodniczył abp Stanisław Gądecki, który również pojawił się na wspólnym zdjęciu. 

Więcej o: