Czechy. Pierwszy raz ponad 11 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem

Druga fala koronawirusa mocno uderza w wiele europejskich krajów, bardzo zła sytuacja jest między innymi w Czechach. W sobotę poinformowano tam o ponad 11 tysiącach wykrytych w ciągu doby zakażeń. Tak wielu nowych przypadków jak dotąd tam nie było.

Czeski ministerstwo zdrowia podało w sobotę o wykryciu 11 105 nowych przypadków COVID-19. To największy zanotowany jak dotąd dobowy przyrost w tym kraju. 

Czechy. Ponury rekord: ponad 11 tysięcy nowych przypadków koronawirusa

Łączna liczba zakażeń koronawirusem od marca wzrosła do ponad 160 tysięcy (dokładnie 160 112), to dwa razy więcej niż 2 października - wylicza Agencja Reutera. Dotyczy to kraju, w którym mieszka niespełna 11 milionów osób. Czesi notują też najwięcej w Europie przypadków w przeliczeniu na mieszkańca (per capita). Zmarły 1283 zakażone osoby, w tym 333 tylko w ciągu ostatnich siedmiu dni.

W szpitalach przebywa ponad 3100 chorych, czeskie władze w piątek przyznały, że system ochrony zdrowia czeka bardzo ciężki okres, ale jak na razie nie grozi mu zapaść. Szpitale zaczęły rezygnować z części usług medycznych, by przygotować się na przyjmowanie pacjentów z COVID-19, w Pradze budowany jest szpital polowy. Czechy mają też wstępne porozumienie z Niemcami, które mają przejmować czeskich pacjentów, jeśli będzie taka potrzeba. 

Nowe obostrzenia w Czechach

W związku narastaniem pandemii od środy 14 października wprowadzone zostały obostrzenia. Maseczki są obowiązkowe w przestrzeniach zamkniętych, w spotkaniach może uczestniczyć nie więcej niż sześć osób, we wszystkich szkołach (w tym podstawowych) nauczanie odbywa się zdalnie, zamknięte są bary i restauracje, nie można pić alkoholu w miejscach publicznych, zamknięte są kina i teatry. 

Zobacz wideo „Jesteśmy na wojnie z wirusem, a Polacy zostali wysłani na nią bez uzbrojenia”
Więcej o: