Koronawirus. Badania WHO: Remdesiwir nieskuteczny przeciwko COVID-19. Producent protestuje

Żaden z badanych na zlecenie WHO leków przeciwwirusowych - remdesiwir, hydroksychlorochina, lopinawir i interferon beta - nie wykazał znaczącego wpływu na przebieg choroby hospitalizowanych pacjentów z COVID-19. Takie wstępne wyniki badań otrzymano w ramach programu WHO Solidarity.

Celem badań było sprawdzenie skuteczności leków opracowanych do walki z innymi chorobami, jak ebola (remdesiwir), malaria (hydroksychlorochina) czy AIDS (lopinawir) w leczeniu COVID-19. Publikacja nie przeszła jeszcze procesu recenzji naukowej peer-review.

WHO: Terapie remdesiwirem czy hydroksychlorochiną nie wykazują wpływu na hospitalizowanych z COVID-19

W trakcie badań przeprowadzonych z udziałem 11 266 dorosłych pacjentów w 405 szpitalach w 30 krajach porównano przebieg choroby u pacjentów otrzymujących badane leki oraz tych, którzy ich nie otrzymali. "Te (terapie) wykazały niewielki lub nie wykazały żadnego wpływu na hospitalizowanych z COVID-19" - stwierdzili naukowcy w konkluzjach, dodając, że wyraźnych rezultatów nie zaobserwowano zarówno jeśli chodzi o ogólną śmiertelność, jak i czas rozpoczęcia wspomagania oddychania respiratorem czy czas pobytu w szpitalu.

Remdesiwir jest jednym z leków, które uzyskały pozwolenie zarówno amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), jak i unijnej Europejskiej Agencji Leków (EMA), do użytku w leczeniu pacjentów z Covid-19. Opublikowane przez WHO rezultaty przeczą wynikom dwóch innych badań z USA, które wskazały na to, że remdesiwir skraca trwanie choroby. Lek podano m.in. choremu na COVID-19 prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi.

Zobacz wideo „Jesteśmy na wojnie z wirusem, a Polacy zostali wysłani na nią bez uzbrojenia”

Producent leku, amerykańska firma Gilead Sciences, skrytykowała metodologię badania i zakwestionowała wnioski naukowców. Jednak zdaniem Richarda Peto, niezależnego statystyka, któremu WHO zleciła ocenę badania, opublikowane wyniki są wiarygodne i sprawdzone. "Nie pozwólcie, by ktoś je podważał, choć na pewno będą próbować" - powiedział Peto, dodając, że wykazane dotąd pozytywne skutki remdesiwiru mogły być skutkiem przypadku. (PAP)

Koronawirus: Aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: