Poznań. Poszukiwanie miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19. "Ci ludzie umrą"

Wojewoda wielkopolski szuka miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem, ponieważ w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej powoli zaczyna brakować dla nich łóżek. Rano informowano, że szpital MSWiA w Poznaniu otrzymał polecenie, by nie przyjmować pacjentów i szukać miejsc dla 180 chorych w innych placówkach. - Nie mamy gdzie ich przekazać (...). To pilni pacjenci do operacji, krwawiący, którzy nieoperowani będą musieli niestety umrzeć - mówił ordynator chirurgii.

Szpital MSWiA w Poznaniu miał stać się drugim ośrodkiem w stolicy województwa wielkopolskiego, który miał zajmować się jedynie pacjentami chorymi na COVID-19. Placówka na polecenie wojewody musiała przekazać informacje, ilu pacjentów może wypisać lub czy istnieje potrzeba przekazania pacjentów do innych oddziałów - ze wskazaniem propozycji ich lokalizacji.

Szpital MSWiA miał szukać miejsca dla 180 swoich pacjentów. "Nieoperowani chorzy będą musieli niestety umrzeć"

- To mogę podsumować jako wyjątkową ignorancję i bezczelność, żeby na nas jeszcze zrzucać szukanie miejsc dla naszych pacjentów, a nie bardzo mamy gdzie przekazywać tych chorych - powiedział ordynator chirurgii w szpitalu MSWiA w Poznaniu dr Paweł Chęciński cytowany przez RMF FM. Lekarze ostrzegają, że przekształcenie szpitala będzie skutkowało dramatycznymi konsekwencjami dla pacjentów onkologicznych.

- Mamy w tej chwili kilkunastu pilnych pacjentów do operacji, krwawiących chorych, którzy nieoperowani będą musieli niestety umrzeć - mówi dalej dr Chęciński. Na przyjęcie na oddział pilnie czeka kolejnych 400 pacjentów, a szpital nie wie, gdzie może ich przekazać. Problem jest także ewentualne przeniesienie pacjentów, którzy są po rozległych zabiegach oraz tych, którzy oczekują na operację.

Zobacz wideo Czy dojdzie do załamania systemu ochrony zdrowia? „Ogniskowo ono już występuje”

Wojewoda zmienia decyzję, "kierując się troską o dobro pacjenta"

Pacjenci i ich rodziny apelowali do wojewody o zmianę decyzji. - Nas, tutaj wszystkich, na oddziale jest około 400 osób. To są osoby na dziennych chemiach, biorące udział w różnych programach lekowych (...). W imię COVID-19 zostaniemy bez opieki, bo klinika na Szamarzewskiego jako jedyna w tym momencie nie jest w stanie nas wszystkich obsłużyć - mówi jedna z pacjentek szpitala, pani Sylwia.

Jak podaje tvp.info wojewoda Łukasz Mikołajczyk po przeanalizowaniu sytuacji i "kierując się troską o dobro pacjenta" zadecydował zawiesić całe procedowanie tej decyzji. W województwie musi jednak znaleźć się około 300 łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem, ponieważ szpital przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu jest już prawie całkowicie wypełniony. Najwięcej, bo 120 łóżek "covidowych" ma pojawić się w szpitalu w podkaliskiej Wolicy.

Więcej o: