Abp Gądecki odniósł się do obostrzeń w kościołach. Zachęca do udzielania dyspensy od mszy

Abp Stanisław Gądecki opublikował komunikat o nowych obostrzeniach epidemicznych, które ograniczają liczbę wiernych mogących być w kościele. Stwierdził, że obostrzenia "są trudne, ale musimy pamiętać, że ich celem jest troska o życie i zdrowie". Zaapelował do biskupów, aby w swoich diecezjach udzielili dyspensy od udziału w mszy świętej.
Zobacz wideo Czy dojdzie do załamania systemu ochrony zdrowia? „Ogniskowo ono już występuje”

Zwracam się do wszystkich wiernych z prośbą o przyjęcie ze zrozumieniem i cierpliwością nałożonych ograniczeń - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w komunikacie do wiernych. Został opublikowany w związku z nowymi obostrzeniami sanitarnymi, które m.in. ograniczają liczbę wiernych mogących przebywać w kościołach.

"Aktualna sytuacja epidemiczna i nałożone restrykcje są trudne dla nas wszystkich, ale musimy pamiętać, że ich celem jest troska o życie i zdrowie nasze i naszych Rodaków" - poinformował. 

Dyspensy od udziału w niedzielnej mszy świętej

W komunikacie przewodniczący KEP zachęcił biskupów, aby "w związku z ciągłym zagrożeniem życia i zdrowia wszystkich Polaków udzielali stosownych dyspens od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane". "Wiernym przypominam, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na Mszy świętej nie jest grzechem" - napisał arcybiskup. 

Niektórzy biskupi już udzielili takiej dyspensy. Metropolita Poznański Stanisław Gądecki w ostatnim dekrecie udzielił dyspensy  osób w podeszłym wieku, kobietom w ciąży, osobom z objawami infekcji i wszystkim, który "czują obawę przed zarażeniem", a także ogólnej dyspensy dla wiernych w parafiach, które leżą w czerwonych strefach. Od soboty będzie to m.in. Poznań

Łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś przedłożył dyspensę od obowiązku uczestnictwa w mszy świętej w niedzielę i święta nakazane do dnia 15 listopada br. wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie.

Od 17 października w całym kraju wprowadzamy nowe narzędzia do walki z koronawirusem. Dotyczą one także kościołów. W strefie żółtej w uroczystościach religijnych może uczestniczyć maksymalnie 1 osoba na 4 mkw. W strefach czerwonych ten limit to jedna osoba na 7 mkw. Cały czas konieczne jest zakrywanie ust i nosa w kościołach. 

Od soboty 17 października w strefie czerwonej będą 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich.

Więcej o: