Łódzki arcybiskup udziela dyspensy od uczestnictwa w mszy. "Nieobecność nie jest grzechem"

Łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś podjął decyzję w sprawie dyspensy od udziału w niedzielnej mszy świętej. Wszystko za sprawą sytuacji epidemiologicznej i wzrostu liczby zakażeń koronawirusem.

Niepokojący wzrost liczby potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w ostatnich dniach spowodował ponowne zaostrzenie restrykcji w całym kraju. Nowe zasady bezpieczeństwa dotyczą również udziału w nabożeństwach kościelnych.

Abp Ryś udziela dyspensy. "Nieobecność nie jest grzechem"

Na oficjalnej stronie internetowej archidiecezji łódzkiej pojawił się pisemna dyspensa, jaką arcybiskup Ryś wystawił względem uczestnictwa w nadchodzącej niedzielnej mszy świętej.

"Mając na uwadze trwające wciąż zagrożenie zdrowia i życia, przedłużam udzielenie (...) dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane do dnia 15 listopada br. wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem" - napisał w dekrecie.

Ponowna dyspensa. Poprzednia trwała nieco ponad miesiąc

W dalszej części dokumentu duchowny zalecił udział w mszach odprawianych w dni powszednie, ale jedynie "z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych". Dodatkowo abp Ryś wskazał na możliwość "duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe".

Po raz pierwszy dyspensa od uczestnictwa w mszy w polskich diecezjach była wprowadzona w okresie od końca marca do początku maja. Zniesiono ją po tym, jak rząd złagodził obostrzenia związane z publicznymi zgromadzeniami i innymi kwestiami życia publicznego.

Zobacz wideo „Jesteśmy na wojnie z wirusem, a Polacy zostali wysłani na nią bez uzbrojenia”
Więcej o: