Rząd wprowadza "klauzulę dobrego Samarytanina" dla lekarzy. Będą też wyższe dodatki do pensji

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji prasowej opowiedział o planowanych rozwiązaniach prawnych, które mają poprawić sytuację lekarzy walczących ze skutkami pandemii koronawirusa. Chodzi o wprowadzenie "klauzuli dobrego Samarytanina".

Szef resortu zdrowia potwierdził, że do walki z COVID-19 zaangażowani będą nie tylko specjaliści chorób zakaźnych. - Być może będą to specjalności bardzo odległe od tych, z czym mamy w tej chwili do czynienia - powiedział Niedzielski.

Adam Niedzielski wyjaśnia klauzulę. "Nieumyślne błędy nie będą karane"

Plan rządu względem ochrony medyków zakłada zaoferowanie im możliwie najskuteczniejszej ochrony. - Będziemy chcieli przedłożyć projekt rozwiązania legislacyjnego, które ma nie być jedynie wsparciem dla dobrego słowa dla medyków, ale zaoferować rozwiązania poprawiające ich sytuację, które przede wszystkim zdejmą pewne ryzyka związane z walką z COVID-19 - stwierdził Niedzielski.

Szef resortu zdrowia wyjaśnił również, jak rząd chce zaplanować proces włączania w walkę z epidemią lekarzy innych specjalności. - Pracujemy nad stworzeniem tak zwanej klauzuli dobrego Samarytanina, która pozwoli lekarzom poczuć się bezpiecznie i w ramach walki z COVID-19, w ramach właśnie tego okresu pandemii, błędy, które będą popełniane nieumyślnie, nie będą po prostu karane - wytłumaczył.

Medycy otrzymają dodatki do wynagrodzeń. Adam Niedzielski zapowiada kolejne zmiany

Medycy pomagający pacjentom wyzdrowieć po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 będą mogli liczyć na wyższe dodatki do wynagrodzeń. - Będziemy chcieli płacić 175 procent wynagrodzenia. Również wszyscy medycy, którzy z powodu walki z pandemią będą narażeni na konieczność odbycia izolacji, kwarantanny, będą mieli refinansowanie wynagrodzenia nie na standardowych zasadach dla zwolnień lekarskich, tylko będą mieli pełną płatność - powiedział Adam Niedzielski.

W planach rządu znajduje się również uregulowanie kwestii koordynacji, szczególnie w kontekście ratownictwa medycznego. - Chcemy uniknąć sytuacji, w których karetka jeździ między poszczególnymi szpitalami, bo koordynator ratownictwa medycznego będzie miał uprawnienie rozstrzygania sporów w postaci decyzji administracyjnej, co potem pozwala na wyciąganie konsekwencji w przypadku braku rygoru realizacji - dodał szef resortu.

W czwartek odnotowano najwyższą od początku epidemii liczbę zakażonych osób. MZ poinformowało o 8 099 nowych przypadkach, a także 91 kolejnych zgonach (wykonano 64,5 tys. testów). Łączna liczba potwierdzonych przypadków w czwartek osiągnęła 149 903, a także 3 308 zgonów. Druga fala pandemii spowodowała, że znacznie rozszerzono listę powiatów i miast objętych czerwoną strefą.

Zobacz wideo Ćwierć miliona osób na kwarantannie. „Działa tu efekt mrożący. To czynnik negatywny dla konsumpcji”
Więcej o: