Szef resortu zdrowia potwierdził, że do walki z COVID-19 zaangażowani będą nie tylko specjaliści chorób zakaźnych. - Być może będą to specjalności bardzo odległe od tych, z czym mamy w tej chwili do czynienia - powiedział Niedzielski.
Plan rządu względem ochrony medyków zakłada zaoferowanie im możliwie najskuteczniejszej ochrony. - Będziemy chcieli przedłożyć projekt rozwiązania legislacyjnego, które ma nie być jedynie wsparciem dla dobrego słowa dla medyków, ale zaoferować rozwiązania poprawiające ich sytuację, które przede wszystkim zdejmą pewne ryzyka związane z walką z COVID-19 - stwierdził Niedzielski.
Szef resortu zdrowia wyjaśnił również, jak rząd chce zaplanować proces włączania w walkę z epidemią lekarzy innych specjalności. - Pracujemy nad stworzeniem tak zwanej klauzuli dobrego Samarytanina, która pozwoli lekarzom poczuć się bezpiecznie i w ramach walki z COVID-19, w ramach właśnie tego okresu pandemii, błędy, które będą popełniane nieumyślnie, nie będą po prostu karane - wytłumaczył.
Medycy pomagający pacjentom wyzdrowieć po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 będą mogli liczyć na wyższe dodatki do wynagrodzeń. - Będziemy chcieli płacić 175 procent wynagrodzenia. Również wszyscy medycy, którzy z powodu walki z pandemią będą narażeni na konieczność odbycia izolacji, kwarantanny, będą mieli refinansowanie wynagrodzenia nie na standardowych zasadach dla zwolnień lekarskich, tylko będą mieli pełną płatność - powiedział Adam Niedzielski.
W planach rządu znajduje się również uregulowanie kwestii koordynacji, szczególnie w kontekście ratownictwa medycznego. - Chcemy uniknąć sytuacji, w których karetka jeździ między poszczególnymi szpitalami, bo koordynator ratownictwa medycznego będzie miał uprawnienie rozstrzygania sporów w postaci decyzji administracyjnej, co potem pozwala na wyciąganie konsekwencji w przypadku braku rygoru realizacji - dodał szef resortu.
W czwartek odnotowano najwyższą od początku epidemii liczbę zakażonych osób. MZ poinformowało o 8 099 nowych przypadkach, a także 91 kolejnych zgonach (wykonano 64,5 tys. testów). Łączna liczba potwierdzonych przypadków w czwartek osiągnęła 149 903, a także 3 308 zgonów. Druga fala pandemii spowodowała, że znacznie rozszerzono listę powiatów i miast objętych czerwoną strefą.