Wspólne zdjęcie bez maseczek i kolejni zakażeni biskupi. Łącznie siedmiu duchownych ma koronawirusa

Dwóch biskupów z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i biskup z Poznania zakażonych jest koronawirusem. Przebywają w izolacji domowej. Wcześniej informowano o czterech chorych duchownych. Tydzień temu, podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, kilkudziesięciu biskupów fotografowało się bez maseczek na twarzach.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska poinformowała, że u dwóch biskupów stwierdzono zakażenie koronawirusem. To biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński oraz emerytowany biskup pomocniczy Paweł Socha. "Obaj przebywają aktualnie w izolacji domowej i realizują wskazania służb sanitarnych" - czytamy w komunikacie.

W środę archidiecezja poznańska zawiadomiła, że zakażony koronawirusem jest także biskup pomocniczy Szymon Stułkowski. Duchowny także przebywa w izolacji domowej, "podobnie jak inne osoby, które miały z nim kontakt".

W związku z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski bp. Artura Mizińskiego, abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przebywa w kwarantannie

- czytamy w komunikacie archidiecezji.

Kolejni zakażeni biskupi

W ostatnich dniach poinformowano o łącznie siedmiu biskupach zakażonych koronawirusem. Chorzy są także biskupi opolscy Andrzej Czaja i Rudolf Pierskała, Sekretarz Generalny KEP Artur Miziński oraz metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Przypomnijmy, że w zeszły poniedziałek, 5 października, w Łodzi odbyło się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, podczas którego zrobiono wspólne zdjęcie. Widać na nim kilkudziesięciu duchownych bez maseczek na twarzach, którzy stoją bardzo blisko siebie. Episkopat informował, że "dołożono wszelkich starań, aby były zachowane wszystkie możliwie dostępne środki bezpieczeństwa - maseczki, płyny do dezynfekcji, zachowanie dystansu, wietrzenie pomieszczeń",a "Księża Biskupi, na otwartej przestrzeni na placu przy katedrze łódzkiej, poproszeni przez fotografa, zdjęli maseczki na moment wykonania wspólnego zdjęcia".

Czytaj więcej: Epidemia koronawirusa. Biskupi obradują bez maseczek i zachowania dystansu. "Koronaparty!"

Zobacz wideo "Jesteśmy na wojnie z wirusem, a Polacy zostali wysłani na nią bez uzbrojenia"