Pandemia koronawirusa w Europie. Lekarz: Sytuacja w Mediolanie jest krytyczna. Czesi zamykają szkoły

- Sytuacja w Mediolanie jest krytyczna. Mamy mało czasu, by interweniować i odwrócić tendencję - powiedział włoski lekarz specjalizujący się w chorobach zakaźnych. Trudna sytuacja w związku z epidemią jest także w Czechach. Od środy zamknięte są szkoły, restauracje i kluby.

Według opublikowanych w środę danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w ciągu ostatnich 14 dni na COVID-19 zmarło w Polsce 1,6 osób i zarejestrowano 119,3 zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców. W liczbie zgonów i zachorowań na 100 tys. mieszkańców przodują Czesi i Hiszpanie.

ECDC podało statystyki z krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz państw nienależących do UE. Najwięcej osób zmarło w Czechach (4,4) Rumunii (3,8), Hiszpanii (3,4) i na Węgrzech (2,6). Najmniej w Liechtensteinie (0), na Islandii (0), w Finlandii (0,1), Norwegii (0,1) i Niemczech (0,2).

Jeśli chodzi o rozpoznane przypadki w ostatnich dwóch tygodniach, to do krajów z największą ich liczbą należą Czechy (581,3), Belgia (469,5), Holandia (412,2), Francja (307,1), Hiszpania (293,8), Wielka Brytania (283,2), Islandia (272,6). Najmniej zakażeń potwierdzono na Cyprze (34,7), w Norwegii (34,7), Estonii (44,8), Grecji (46), Finlandii (47,2), Niemczech (54,6).

ECDC na swojej stronie podało, że opublikowane wskaźniki obliczane są na podstawie danych zebranych z różnych źródeł i zależą od lokalnej strategii testowania, wydajności laboratoriów i skuteczności systemów nadzoru.

Tym samym porównanie sytuacji epidemiologicznej między krajami nie powinno opierać się wyłącznie na tych wskaźnikach, choć mogą być one przydatne do monitorowania sytuacji w poszczególnych krajach.

"Mamy mało czasu"

W ciągu ostatniej doby we Włoszech potwierdzono najwięcej zakażeń koronawirusem od początku epidemii - ponad 7300. Zmarły 43 osoby. Czołowy włoski wirusolog uważa, że wprowadzenie lockdownu w Boże Narodzenie na terenie całych Włoch jest bardzo prawdopodobne. Sądzi, że bardzo pomogłoby to w walce z pandemią. Z kolei specjalista chorób zakaźnych profesor Massimo Galli powiedział, jak cytuje agencja prasowa Ansa, że "sytuacja w Mediolanie jest krytyczna".

Mamy mało czasu, by interweniować i odwrócić tendencję

- stwierdził lekarz. Dodał, że zostało 15 dni, aby podjąć wszelkie niezbędne kroki w ramach walki z dużym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem.

Jak podaje Reuters, także w Czechach sytuacja związana z epidemią koronawirusa jest poważna. W ciągu doby wykryto tam 8325 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Zmarły 22 osoby. Od środy wszystkie szkoły są zamknięte, a uczniowie i studenci uczestniczą w zdalnych zajęciach. Zamknięte są także restauracje, bary i kluby. Obowiązuje zakaz gromadzenia się powyżej sześciu osób.

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Czy druga fala kryzysu uderzy w rynek pracy?