Koronawirus. Rząd myśli nad nowymi obostrzeniami. Jakie scenariusze wchodzą w grę?

Czy czeka nas kolejny lockdown? Rządzący zastanawiają się, co zrobić, aby ograniczyć dalszy rozwój epidemii. Na stole są różne propozycje, w tym całkowity zakaz wesel i zamknięcie szkół.

Lawinowy przyrost liczby osób zakażonych koronawirusem i związane z tym problemy polskiej służby zdrowia powodują, że politycy zaczynają rozważać wprowadzenie nowych obostrzeń epidemicznych. Na rządowych posiedzeniach zespołów kryzysowych rozmawia się o różnorodnych pomysłach, które ujawnił Polsat News.

Nowe obostrzenia. Rząd myśli o zakazie wesel i ograniczeniu sprzedaży alkoholu

Z doniesień telewizji wynika, że w najbliższych dniach może zostać wprowadzony całkowity zakaz organizowania imprez rodzinnych takich jak wesela. Nie wiadomo jednak, czy będzie on obowiązywał w całym kraju, czy tylko w powiatach znajdujących się w strefie czerwonej. Rozważany jest także powrót do organizacji imprez masowych bez udziału publiczności.

W ograniczeniu spotkań towarzyskich ma pomóc także ograniczenie działalności sklepów monopolowych i wyłączenie stref z alkoholem na stacjach benzynowych. Niewykluczone, że napoje wyskokowe będzie można kupić tylko do godziny 19. Restauracje, kluby i bary w całej Polsce mają być z kolei zamykane o godzinie 21. 

Zamknięte targowiska i szkoły? Rządzący biorą to pod uwagę

Nowym pomysłem jest czasowe wyłączenie targowisk. Jeśli takie ograniczenie zostanie wprowadzone, przedsiębiorcy sprzedający na straganach otrzymają rekompensatę. Co więcej, rządzący biorą pod uwagę możliwość ograniczenia zgromadzeń i manifestacji.

Podczas posiedzeń zespołów kryzysowych mówi się także o możliwości zamknięcia szkół. Polsat News informuje, że rząd myśli o scenariuszu, według którego uczniowie powyżej 12 roku życia przejdą na nauczanie zdalne, a młodsi wciąż będą uczyć się stacjonarnie.

Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zakażonych, maleje liczba dostępnych łóżek i respiratorów

W ostatnich dniach w Polsce odnotowywane są kolejne rekordy związane z epidemią koronawirusa. W środę 14 października Ministerstwo Zdrowia podało, że stwierdzono 6526 nowych przypadków zakażenia i 116 zgonów związanych z COVID-19. Maleje z kolei liczba dostępnych łóżek i respiratorów przeznaczonych dla pacjentów "covidowych". W całym kraju hospitalizowane są 6084 osoby zakażone koronawirusem, spośród których 467 jest podpiętych do respiratora. 

Zobacz wideo „Jesteśmy na wojnie z wirusem, a Polacy zostali wysłani na nią bez uzbrojenia”
Więcej o: