Koronawirus. Rafał Trzaskowski apeluje do premiera. Chodzi o Wszystkich Świętych

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wysłał list do premiera Mateusza Morawieckiego. Zaapelował w nim o przekazanie informacji i rekomendacji, które pomogą miastu w zapewnieniu bezpieczeństwa osobom odwiedzającym groby bliskich w dniu Wszystkich Świętych.

"Zbliża się 1 listopada. Czas, gdy wszyscy chcemy odwiedzić groby bliskich. W dobie koronawirusa to duże ryzyko dla zdrowia nas wszystkich. W Mieście Stołecznym Warszawa uruchamiamy akcję transportową z dużymi obawami. Z kolei rząd nie zapowiada żadnych nadzwyczajnych procedur. Apeluję o pilne działanie!" - napisał w social mediach Rafał Trzaskowski, publikując pełną treść listu, który wysłał do premiera Mateusza Morawieckiego.

Zobacz wideo Święto Zmarłych. Czy będziemy mogli pójść na groby?

Wszystkich Świętych. Warszawa uruchomi specjalne linie autobusowe i tramwajowe

Prezydent Warszawy napisał, że gwałtowny wzrost liczby zakażonych koronawirusem w województwie mazowieckim rodzi realne zagrożenie dla osób, które w dniu Wszystkich Świętych będą odwiedzać miejskie i okołomiejskie nekropolie. Podkreślił jednocześnie, że Warszawa, podobnie jak w latach ubiegłych, planuje akcję transportową, która ułatwić dojazd do stołecznych cmentarzy.

Zmiany w organizacji ruchu kołowego w Warszawie mają zostać wprowadzone na dwa dni: 31 października i 1 listopada. Ratusz planuje uruchomienie dodatkowych linii autobusowych i tramwajowych, ale także ograniczenie ruchu samochodowego w okolicach cmentarzy. 

"W tym czasie kursuje 27 linii autobusowych specjalnych i trzy tramwajowe. W trakcji autobusowej 31 października i 1 listopada zakłada się skierowanie do obsługi tych specjalnych linii ok. 560 pojazdów, co razem z utrzymaniem regularnych linii autobusowych obsługujących miasto oznacza wykorzystanie 100 proc. dostępnego parku taborowego autobusów będących w dyspozycji miasta" - napisał Trzaskowski.

Trzaskowski: Na Cmentarz Północny przyjeżdża 25 tys. osób na godzinę

Prezydent Warszawy zwrócił także uwagę na to, jak wiele osób korzysta z komunikacji miejskiej w dniu Wszystkich Świętych. Z szacunków z ubiegłego roku wynika, że warszawski transport publiczny dowoził ok. 25 000 osób na godzinę na sam tylko cmentarz Północny. Zainteresowanie dojazdem do tego miejsca było tak duże, że autobusy specjalne w tym kierunku odjeżdżały co 30 sekund. Trzaskowski zwrócił też uwagę, że w ubiegłych latach dochodziło do zatorów pieszych w okolicach cmentarzy m.in. ze względu na stragany z kwiatami, zniczami i dewocjonaliami. 

"W związku z powyższym uprzejmie proszę Pana Premiera, mając także na uwadze minimalizację ryzyka zakażeń wśród osób odwiedzających warszawskie i okołomiejskie nekropolie, o przekazanie informacji i rekomendacji, jakie wesprą m. st. Warszawa w dążeniu do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich uczestników tego Święta, korzystających z transportu publicznego" - napisał Rafał Trzaskowski w liście do Mateusza Morawieckiego.

Więcej o: