Koronawirus. Niepokojący rekord w Małopolsce. Niedługo może zabraknąć łóżek dla chorych na COVID-19

W ciągu ostatnich 24 godzin wśród mieszkańców województwa małopolskiego stwierdzono 1 143 nowe przypadki koronawirusa. To rekordowa liczba. Szacuje się, że za kilka dni w Małopolsce może zabraknąć łóżek dla pacjentów z COVID-19.

Szczegółowe statystyki dotyczące epidemii koronawirusa w Małopolsce publikuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie. Z raportu z 14 października wynika, że w ciągu ostatniej doby w Małopolsce stwierdzono 1 143 nowe przypadki koronawirusa, spośród których 64 dotyczy dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. Nieco inne dane podaje Ministerstwo Zdrowia, które twierdzi, że w ciągu ostatniej doby w Małopolsce przybyło 1137 potwierdzonych przypadków koronawirusa. 

Koronawirus w Małopolsce. W szpitalach jest 686 chorych na COVID-19

WSSE w Krakowie podaje, że w całym województwie małopolskim są 6 724 aktywne przypadki zakażenia. W szpitalach przebywa 686 chorych na COVID-19, a w izolacji jest łącznie 6038 osób. 369 osób zakażonych w Małopolsce to osoby niepełnoletnie, a 6355 to osoby dorosłe. 

Z najnowszych danych małopolskiego sanepidu wynika, że od epidemii pandemii koronawirusa w regionie wyzdrowiało 11 391 zakażonych. W ciągu ostatniej doby za ozdrowieńców uznano z kolei 332 osoby. W Małopolsce stwierdzono także 270 zgonów spowodowanych COVID-19. 19 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby. 

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie informuje, że od początku epidemii koronawirusa w województwie małopolskim zakaziło się łącznie ponad 18 tysięcy osób. Najwięcej przypadków zakażenia stwierdzono w Krakowie (4 682) oraz powiatach: nowosądeckim (1 787), nowotarskim (1 432), limanowskim (1 121), krakowskim (1 110) i myślenickim (1 093).

Koronawirus. W Małopolsce zaczyna brakować łóżek dla chorych na COVID-19

W związku z rosnącą liczbą zakażonych w Małopolsce, wojewoda małopolski ma ogłosić decyzję o przekształceniu trzech szpitali w placówki zajmujące się tylko chorymi na COVID-19. Onet pisze o szacunkowych wyliczeniach, z których wynika, że w ciągu kilkunastu dni w regionie może zabraknąć łóżek dla zakażonych koronawirusem. Wszystko wskazuje też na to, że Kraków i większość małopolskich powiatów znajdzie się w czerwonej strefie. 

Zobacz wideo Czy dojdzie do załamania systemu ochrony zdrowia? „Ogniskowo ono już występuje”
Więcej o: